Zakoupit časopis můžete zde tištěná verze

Zakoupit časopis můžete zde elektronická verze

Úvodník č. 6/2023

Ukázka z č. 6/2023 Reportáž z Bike Fun International

 

rozhovor

Furt pryč na východ

připravila Slávka Chrpová

foto Iva Frühaufová a Zdeněk Zeman

Cestovatelů, kteří objíždějí svět na kole, jsme tu měli už opravdu velkou řádku. Většina z nich ale buď během covidu objížděla trasy kolem „komína“, nebo se vydávala jen do zrovna na mapě MZV zeleně označených přístupných destinací. Ti, kteří už na dálkoplazí cestě byli, se s obtížemi vraceli domů. Proto mě velmi překvapilo, že dvojici Iva Frühaufová a Zdeněk Zeman, která si říká Furt pryč, naopak lockdownový stav podnítil k tomu, aby vyrazili na svoji už dlouho vysněnou životní cestu.

 

 

exotická destinace                                                              Filipíny

Vánoce na Visajských ostrovech

text Monika Vacková, foto autorka a Jiří Vacek

Ve vzduchu visela tak trochu již tradiční otázka: „Kam letos na Vánoce?“ V roce 2019 byl v oblibě Omán a tatínek se k němu upínal. Ale jsou děti schopné šlapat samy dlouhé kilometry vyprahlou krajinou a bude to vůbec bavit i mě? „Jenže, kam tedy?“ Cestou vlakem z práce na mě v mobilu koukla nádherná fotka blankytného moře, bílých písečných pláží a čerstvé zelené barvy. Až se mi z té nádhery zatajil dech. „To je ono, to potřebuji!“ Já v tu chvíli měla jasno. „Jirko, opravdu nechci do Ománu, chci na Filipíny!“

 

 

reportáž z Bike Fun International

V Kopřivnici výroba frčí

text Slávka Chrpová

foto autorka a archiv BFI

V minulém čísle Cykloturistiky vás kolega Karel Kuchler seznámil s tím, kdo a jak vám může vyrobit kolo na míru. Jak ale vznikají kola vyráběná sériově? Na to jsme se při příležitosti oslavy třiceti let od vzniku české značky jízdních kol Superior jeli podívat do Kopřivnice, kde v jedné z budov Tatrovky sídlí jejich výrobce a současně největší producent kol v České republice Bike Fun International.

 

 

Kolem vlasti

Loupežnickými stezkami na pomezí Čech, Moravy a Rakouska

text a foto Vladimír Pustina

Drsná, málo zalidněná krajina, kde se pastviny a rybníky střídají s temnými hvozdy, plnými žulových, často pověstmi opředených balvanů, získala přezdívku Česká Kanada poměrně nedávno. Zima je tady ve vysoko položeném kraji dlouhá, půda málo úrodná, lidská sídla daleko od sebe, ale duše romantiků plesají v místech připomínajících daleký americký sever.

 

 

jiné končiny naší krajiny                                           Díl 1., Českomoravská stezka

Podél historické hranice Čech a Moravy

text a foto Jan Hocek

Objevování Česka pěšky nebo na kole mě v minulosti přivedlo na mnohá zajímavá místa. Mám rád, když se poznávání přírody a cestování malebnou krajinou snoubí s její minulostí a zajímavými historickými souvislostmi. I proto jsme se společně s manželkou vydali na cyklistický přejezd po trase, která kopíruje prastarou zemskou hranici mezi Čechami a Moravou.

 

 

Na kole za zdravím                                                   pohledem fyzioterapeutky

Cyklistka v čase podzimním

text a foto Mgr. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

 

Ženy jsou cyklické a právě jejich cykličnost se v průběhu života mění podobně jako roční období. Stejně jako se jinak oblékáme v létě a v zimě, je potřeba upravit i přístup k sobě v různých životních obdobích.

 

 

přeshraniční rozhledny                                                                                 Polsko

text a foto Jaroslav Fábera

 

Objeli jsme slovenské příhraničí a vyčerpali všechny rozhledny stojící nedaleko od této hranice. Nyní se přesuneme do Polska, kde budeme postupně navštěvovat rozhledny v tomto příhraničí, a to od východu k západu. Většina polských rozhleden se nachází na hraničních pohořích, a tak dostupnost bude trochu náročnější. Dnes začínáme ve Slezském vojvodství (Województwo Śląskie), Těšínský okres (Powiat Cieszyński). Pro lepší pochopení textu připomínám, že polsky se rozhledna řekne Wieża Widokowa, jízdní kolo je Rower a cyklista je Rowerzysta. Do některých popisů jsem přidal i trasy a jejich převýšení.

 

 

rozhovor

Kola opravuji od 14 let

připravila Slávka Chrpová

foto archiv Kolofixu a Pavla Čábelického

V loňském roce jste si mohli zakoupit k předplatnému časopisu také kartu řetězce stacionárních a mobilních servisních center Kolofixu, která se nacházejí ve všech krajích České republiky. Hlavní duší tohoto ojedinělého projektu a hlavně výkonnou jednotkou je bývalý juniorský reprezentant v cyklokrosu a MTB XC a následně nadějný závodník v kategorii dospělých Pavel Čábelický. Jako mechanik pracoval v řadě týmů, včetně české MTB reprezentace. Pak už ale zakotvil v dílně v Braníku, kde dodnes působí jako odborník na cyklistickou techniku, ale hlavně jako manager.

 

 

virtuální trénink jako trend

Nové trenažéry a programy k nim

text Karel Kuchler

foto archiv Zwift, Rouvy, Elite a Tacx

Na jiném místě poslední letošní Cykloturistiky najdete test chytrého trenažéru otevírajícího dveře pestrých virtuálních světů. Pro ucelenější představu o tom, co podobná zařízení dokáží, jsme připravili krátkého průvodce po souvisejícím hardwaru i softwaru. A že vás šlapání v obýváků neláká? Pak berte následující řádky jako úvod do nové oficiální disciplíny – vždyť Mezinárodní cyklistická unie už od roku 2020 pořádá mistrovství světa v „esportech“.

 

 

zahraniční cyklotrasa

Krajem Furlánců

text a foto Milan Krčmář

Furlánsko neboli Friulsko většina našinců dobře zná – byť o tomto regionu možná nikdy neslyšela. Jedná se o severovýchodní cíp Itálie známý jako Friuli-Venezia Giulia, tedy Furlánsko-Julské Benátsko. Projel jím snad každý, kdo alespoň jednou zamířil k italskému Jadranu. Chyba je však v onom slůvku „projel“. Furlánsko totiž nabízí tolik zajímavostí, že je chyba se jím prohnat, abychom byli co nejdříve u moře. A tak v Tarvisiu na rakousko-italských hranicích vysedám z vlaku a najíždím na mezinárodní cyklostezku Alpe Adria, která tímto krajem částečně prochází.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                      Margarita Fullanová

Spider girl

text Filip Grim

foto archiv časopisu Cykloturistika

Znáte ten reklamní slogan z cyklistického éteru, který vás ze zimní české sloty zve na Mallorku, protože ta je přeci nejvíc? A co když se pod jícnem sopky Cumbre Vieja narodíte a prémiové podmínky k přípravě máte vlastně za domem? A to po celý rok? Pak se z toho zrodí pět světových titulů, kopa těch domácích španělských a příběh další báječné ženy, která si v pedálech vyšlapala slávu. Margarita alias Marga Fullanová.