30. ročník časopisu Cykloturistika je za dveřmi

text Slávka Chrpová, foto Alexej Taukachou

Mám ráda český televizní retroseriál Vyprávěj zasazený do skutečných historických událostí, které ovlivňují příběhy jednotlivých postav v období od roku 1964 do roku 2005. V seriálu jsou vkomponovány dobové ukázky z televizních pořadů a československých filmových týdeníků. (Mimochodem týdeníky jsou k dispozici v iVysílání České televize od roku 1950 až do jejich konce v roce 1988). Jsou vybrány přesně ty události související s obsahem daného dílu. Baví mě sledovat s tím velkým odstupem času, jak jsou některé události stále aktuální, jiné mi zas připadají banální a z dnešního pohledu by bylo zbytečné se jimi zabývat. Prostě zapadly nebo jsou často i úsměvné. A ano, je v tom trocha nostalgie a vzpomínek. A vzpomínat budeme i my. Cykloturistika v příštím roce vstoupí do svého 30. ročníku. Proto připravujeme seriál, který se bude věnovat zajímavostem, událostem, zprávám, které bychom neradi nechali zapadnout, a vytáhneme je z archivu. Budeme je dávat do souvislostí se současnou realitou. Ať už to bude po stránce technického vývoje kol, grafického zpracování časopisu, použité reklamy, značek, které u nás inzerovaly, či světového dění, které ovlivnilo i možnosti cestování.

Ohlédneme se za zlatými časy Cykloturistiky, ale jak říká Václav Kopta ve stejnojmenném pořadu Českého rozhlasu Dvojka, pro každého byly ty zlaté časy někdy jindy. A pro někoho jsou právě teď. Já doufám, že ty zlaté časy ještě časopis Cykloturistika čekají. Každopádně ji čeká jubilejní ročník, do kterého máme připraven kromě zmíněného retro seriálu ještě jeden vzpomínkový cyklus s názvem Kolo a film. Ten pro nás připravil ještě před svým odchodem do cyklistického nebe pan Ivo Hrubíšek. Vybral do něj šedesát šest filmů, které něčím zaujmou cyklisty. A začneme hned pěkně od vzniku filmu – kolo se totiž objevilo na stříbrném plátně hned v samých počátcích kinematografie, již v prvním snímku bratří Lumièrů z roku 1895. Více prozradíme v prvním čísle. Co se týče obsahové stránky, pak vás můžeme ještě nalákat na speciál o Chorvatsku a nebude chybět opět ani jedna z neotřelých českých destinací, které se budeme věnovat v samostatném čísle. Ke třetí dekádě časopisu ale chystáme i doprovodné akce. Velkou prezentaci, a to i na podiu, budeme mít na konci března v rámci veletrhu For Bikes v pražských Letňanech. Tu asi největší ale chystáme přímo pro vás, čtenáře časopisu. Rádi bychom vám na přelomu května a června umožnili setkání s autory, se mnou, nabídli besedu a cestovatelské přednášky či vyjížďky s autory. Účast mi přislíbili i Lucka a Michal Jonovi a přijmou ji také někteří naši partneři. Současně si budete moci koupit naše originální předměty s kolem. V tomto ohledu se rýsují nová trička k 30. ročníku časopisu, která budou k dispozici na jaře. Termín a přesnou lokaci cykloturistického setkání ještě vybíráme a v prvním čísle příštího roku vám sdělíme podrobnější informace. Všechny tyto speciální akce by měly vyvrcholit narozeninovým číslem Cykloturistiky, jímž bude č. 1/2025. Já věřím, že i vy budete u toho a budeme moci to společně oslavit.

Krásný barevný podzim přeje Slávka Chrpová

P. S. Zůstaňme v kontaktu a zúčastněte se v listopadu našeho online festivalu Cyklopromítačka aneb Večery s Cykloturistikou

Archiv čísel za třicet let časopisu Cykloturistika nám zabral půlku zahrady