Úvodník č. 6/2021

Ukázka z č. 6: Vrchařská koruna Hanácka

Vybíráme z obsahu

zahraniční cyklotrasa                                                                        Rakousko, Německo

Via Nova

Popelka mezi poutními cestami

text a foto František Šesták

Přemýšlel jsem o vhodném podtitulku příspěvku o poutní stezce Via Nova a nakonec mě napadlo, že má mnoho společného s pohádkovou Popelkou. Je mladá, nenápadná, skromná, tajuplná a velice krásná. Nemá sice svého prince, ale na našem území svého ochránce, sv. Vintíře. Poznal jsem ji se svým kolegou Františkem Hejtmánkem celou. Ze St. Wolfgang v Rakousku až na Svatou Horu u Příbrami. Nešli jsme jako pěší poutníci, ale projeli jsme ji na kole, stejně tak jako i jiné poutě předtím. Upoutala nás nejen samotná trasa, ale také myšlenky, symbolicky vyjádřené v jejím logu.

 

Držáky a stojany na kola

Kam s ním?

text Honza Galla

foto archiv značek

Návrat z vyjížďky s sebou většinou přináší spoustu příjemných pocitů ať už z počtu absolvovaných kilometrů, z úžasného času stráveného s kamarády, nebo třeba ze všech těch krásných vjemů, které člověk po cestě zažil. Mnohdy se však spolu s příjezdem domů objeví i několik vrásek na čele. Cyklistovi se v hlavě rojí myšlenky na očistu kola a na jeho následné uschování. Ne každý má totiž velkou garáž nebo prostornou dílnu na zahradě. Mnozí z nás mají kolo v přeplněném sklepě či kočárkárně, nebo naopak nemají odvahu je v těchto prostorech nechat a berou si je přímo do bytu, nebo alespoň na balkon. A ve všech případech vlastně vyvstává nerudovská otázka: „Kam s ním?“ Přinášíme zajímavé tipy na držáky kol do vnitřních prostor.

 

 

mapové navigace

GPS parťáci na cesty

text Matěj Stejskal

foto autor a archiv výrobců

Je tu poslední díl trilogie, ve které jsem se věnoval orientaci a navigaci v terénu s pomocí mobilních aplikací a mapových navigací. Mobilní aplikace jsem představil a porovnal minule a dnes se zaměřím na mapové navigace. Ty považuji za naprosto nezbytné pro všechny, kteří pravidelně objevují krásy přírody ze sedla bicyklu.

 

 

Vrchařská Koruna Hanácka

Nejplacatější ze všech

text a foto Tomáš Sedláček

Srdce Moravy, úrodná Haná, má mezi Korunami poměrně malou rozlohu a nabídne mírně zvlněnou krajinu, je tedy předurčena pro cykloturisty a jako oddechová Koruna pro výkonnostnější cyklisty. Z východu ji otevírá úžasné údolí Moravské brány ohraničené Oderskými vrchy, od severu je lemována podhůřím Jeseníků, u jihu Drahanskou vrchovinou. Dominantou tohoto kraje je řeka Morava se svými přítoky, lze ji nazvat i krajinou jezer, která vznikla po těžbě písku u Tovačova. Že je tato oblast oblíbená po staletí, dokazují sídla lovců mamutů, sídliště Keltů a nesčetná novodobá města s památkami vyrovnávajícími se nejlepším turistickým destinacím. A psssst, ještě to tady není tak monstrózně podřízeno masové turistice, pojďme si to užít v klidu.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Fascinující fascie

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

V posledních letech se dostaly fascie do povědomí nejen fyzioterapeutů, ale i sportovců a všech lidí, kteří se zajímají o svá těla. Staly se tak trochu staronovým objevem 21. století, i když o jejich existenci se vědělo již mnohem dříve. Jejich důležitost se však dostala ze stránek knih a z rukou terapeutů na vaše cvičební podložky. V tomto číslo si povíme o tom, co fascie jsou a kde je najdeme. Řekneme si, jak fungují a k čemu jsou dobré a kde nás mohou potrápit. Naučíme se je protáhnout a zapojit speciální pomůcky, které s fasciálním systémem pracují.

 

 

technologie nášlapných pedálů

Hledám pedál, zn. turistický ideál

text Karel Kuchler

foto archiv jednotlivých značek

Jistý kontakt s kolem a efektivní šlapání neocení pouze profesionální závodníci. Neustále se rozšiřující nabídka komfortní a civilně vyhlížející obuvi s přípravou pro montáž zarážek je lákadlem i pro všechny příležitostné uživatele kola. Zorientovat se v různých modelových řadách ale někdy může být obtížné.

 

 

 

Pozvěte nás na výlet

Do Německa na zmrzlinu

text a foto Jakub Kasl

V rubrice „Pozvěte nás na výlet“ se díky našim čtenářům občas vydáváme do různých koutů krásné české kotliny. Tentokrát však přišla nečekaná změna a průvodkyně zvolila trasu za humny. Po příjezdu do Železné Rudy jsem se dozvěděl, že budeme trochu improvizovat a z praktických důvodů překročíme hranici do Německa. A protože v minulém čísle vyšla z této oblasti kolegova reportáž a tato trasa se mi zdála vhodná pro vás jako další tip, nikterak jsem neodporoval a nechal se vést po cestách Bavorského lesa.

 

 

rozhovor

Pavel Kadlíček

Pln radosti a hravosti

připravila Slávka Chrpová

foto Pavel Kadlíček

Podíváte-li se na fotky Pavla Kadlíčka, jen málokdy ho najdete zadumaného, zamyšleného, ale skoro vždy rozesmátého od ucha k uchu. Na fotkách dělá stojky, hvězdy a často je na nich ve společnosti dětí. Díky jeho optimistické a hravé povaze ho všechny milují, a to především ty, kterým jako patron a organizátor projektu Kola dětem věnoval vysněné kolo. Miluje ho i jeho dcera Amálka, již přibral na poslední dvě výpravy do Rakouska a také k italskému moři.

 

rozhovor

Strážce ze Skalice

připravila Slávka Chrpová

foto Alexej Taukachou a Michal Janíček

Pan Václav Rybář se po třinácti letech ve Velké Británii, kde pracoval jako truhlář nejen pro různé britské celebrity, vrátil do svého rodného kraje a pomáhá s rozvojem jedné truhlářské dílny ve Skalici u České lípy. Společně se svými kolegy začal vyrábět designové stojany a držáky na kola. Značce dali příznačný název Bike Guard.

 

 

 

 

celý měsíc v městském provozu

Elektrický štěrkolet                                       Rock Machine Gravelride INT e700 Di2

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Jízdní kola určená pro jízdu po neasfaltovaných cestách se za poslední dekádu etablovala jako životaschopná alternativa k silničce nebo horáku. V Česku je pod názvem gravelbike nebo štěrkolet zná už skoro každý. Pro běžnou vyjížďku po cyklostezce s krátkým výletem do terénu jsou tihle obojživelníci jako stvoření. Rock Machine svůj Gravelride nově elektrifikovalo.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

Dámská biková a čajová společnost WOMBATS

(Jacquie Phelan)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora a uvedené zdroje

Byla nejvýraznější postavou amerického ženského mountainbikingu v době jeho samotných počátků, v časech Garyho Fishera, Joe Breezeho nebo Charlie Kellyho. Jacquie Phelanová patřila k první generaci bikerů z konce sedmdesátých a začátku osmdesátých let, kdy žena byla v tehdy ještě nepočetné bikerské komunitě vzácností.