Zakoupit časopis můžete zde tištěná verze

Zakoupit časopis můžete zde elektronická verze

Úvodník č. 5/2022

Ukázka z č. 5 Stezka Piastovských hradů

 

vozíky, košíky, vodítka pro psy

S chlupáčem na kole

text Honza Galla

foto Slávka Chrpová, Martin Raufer a archiv značky Tern a dalších značek

Stejně jako děti jsou i čtyřnozí přátelé nedílnou součástí mnoha rodin. Proto není divu, že se s nimi jejich majitelé chtějí vydávat na kratší či delší cyklovýlety. Snad bychom ani neměli říkat majitelé, jako spíše parťáci, přátelé nebo rovnou rodinní příslušníci. Ale zpátky k cyklistice. Pokud chcete s pejskem vyrazit na kole na výpravu do okolí, hodně bude záležet na tom, jak velký váš pes je, jaké je počasí a kolik toho chcete během vyjížďky ujet. A protože se nedoporučuje nechat psy běhat větší vzdálenosti po asfaltu, často přichází na řadu nějaký způsob jejich převozu. A právě na nejrůznější pomůcky, které vám usnadní pohyb na kole s pejskem, se v tomto čísle podíváme. K tomu zkušenosti dvou pejskařů.

 

zahraniční cyklotrasa                                                            Polsko

Stezka Piastovských hradů

text a foto Markéta Zigáčková

Před třemi lety psala Markéta Zigáčková článek o Stezce Orlích hnízd mezi Krakovem a Čenstochovou. Od té doby u našich severních sousedů marně hledala něco, co by se jí alespoň trochu rovnalo. Něco, co by uspokojilo touhu po objevu zajímavých míst. Něco, co by nabídla i čtenářům Cykloturistiky. A vloni našla Stezku Piastovských hradů, která nabízí putování po hradech, zámcích a zříceninách. Kromě nich ale na ní naleznete i nesčetné skalní vyhlídky a spoustu nových pohledů na známá místa, a to především na Krkonoše.

 

kolem vlasti

Divočinou za lipenským mořem

text a foto Vladimír Pustina

Dnes už nikdo neví, zda Přední i Zadní Zvonkové daly poetické jméno tvary okolních kopců, či záplava modrých zvonků, rozlévající se tady v časném létě po všech loukách. Mohly to ale být i skutečné zvonce na hrdlech soumarů kupeckých karavan, táhnoucích po prastaré solné stezce, nebo ukořistěné těžké zvony, jež tu zanechala při ústupu zesláblá švédská vojska za třicetileté války. O tomto naprosto odtrženém kraji bude řeč v další díle seriálu Kolem vlasti Vládi Pustiny.

 

 

jiné končiny naší krajiny                                                                               Nízký Jeseník

Krajina hlubokých údolí, divokých roklí a vodopádů

text a foto Jan Hocek

Nízký Jeseník je pro putování na kole ideální. Málo navštěvované pohoří tvoří z cyklistického pohledu příjemně zvlněnou krajinu s velkým množstvím značených cyklotras i hezkých neznačených cest vhodných pro kolo. Kdo se tedy vydá na Severní stezku Via Czechia, může tu strávit několik dní na parádním přejezdu mezi Hrubým Jeseníkem a Beskydy.

 

 

 

zahraniční region

Korfu na pohodu

text Irena Páleníčková

foto Jiří Páleníček

Korfu po místech bez masové turistiky, a přesto v sezoně vám budou snažit obrazem i slovem přiblížit Jirka a Irena Páleníčkovi. A k tomu spoustu kulinářských místních tipů. Pro samotné Řeky je ostrov Korfu číslem jedna.

 

 

 

rozhovor

Seversko-americká jízda s medvědy pod koly

připravila Slávka Chrpová

foto Ivan Hynek

Ivan Hynek je učitelem na gymnáziu v Berouně. Ročně najede kolem patnácti tisíc kilometrů a občas se zúčastní i amatérského silničního závodu typu L‘Etape či Krakonošův cyklomaraton. Zvládl ale také dojet na Nordkapp, procestovat Kanadu a celé západní pobřeží Spojených států od Aljašky až po San Francisco. Odtud přeletěl do švýcarského Cernu a jel na kole domů. Jaké jsou jeho zkušenosti s cyklistikou mládeže? Jaký vztah mají dnešní studenti ke kolu? Co se mu líbilo na severské přírodě? Jaké nabyl dojmy z Nordkappu? Jak se chovat na cestách, kde žijí medvědi, a jak se proti nim bránit. Jaká místa v Americe se mu líbila?

 

 

Tour de France 2022

Dánská pohádka

text Filip Grim

foto uvedené zdroje

Od kamenného trůnu, na němž posedává malá mořská víla a svým bronzovým pohledem vítá poutníky Kodaní, přes 18kilometrový most Storebæltsbroen, který spojuje dva největší ostrovy Dánského království a statečně při tom čelí větru. Pak v dějinách nejdelším, 900kilometrovým transferem z nejsevernějšího bodu, v jakém kdy Tour de France startovala, šupito domů do Francie, kde bitva o žlutý dres pokračovala mezi lány slunečnic, Alp i Pyrenejí a taky na jednom málem zapomenutém kopci, než tahle líbivá dánská pohádka skončila ve stínu Vítězného oblouku, bráně do pařížských Champs-Élysées, nečekaným triumfem lídra ze zálohy.

 

 

rozhovor                                                                    slavné značky slaví výročí

Cyklistika u mě zvítězila

připravila Slávka Chrpová, foto autorka a archiv Karla Švece

Cyklistický business je z mého pohledu velmi náročná disciplína, vstupuje do ní mnoho proměnných od vrtkavosti zákazníka i počasí, složitostí v dopravě, krizí ve společnosti, nedostatku cyklomateriálu, až po pandemii nebo nyní i válku. Je třeba se v něm dobře orientovat, sledovat trendy, a především mít tak trochu věštecké nadání. To všechno zvládá už více než třicet let Karel Švec, bývalý profesionální silničář, zapálený cyklista, podporovatel řady závodů a hlavně zakladatel společnosti Cyklošvec, jejíž mimořádná šíře záběru zahrnující přibližně dvacet zastupovaných značek je ohromující.

 

celý měsíc v městském provozu                                                                   Tern Short Haul D8

Nákladní Albatros

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý                      

Zatímco většina výrobců elektrifikuje svoje úspěšné modely, Tern na to šel tentokrát obráceně. Odstranil motor a baterii z úspěšného elektrokola a poslal jej do výroby jako lidskou silou poháněný náklaďák. Toto kolo v dalším testu Petra Štěpánka.

 

 

 

 

Eurobike 2022

Cyklosvětem hýbou cargo biky

text Honza Galla

foto autor, Aleš Zemánek, Joakim Uimonen, Eurobike

Největší cyklistický veletrh na světě se letos konal od 13. do 17. července a kupodivu se překrýval i se samotnou Tour de France. V roce 2020 se z pochopitelných důvodů neuskutečnil, o rok později měl dost okleštěnou podobu. Proto letos všichni doufali, že nabere nový vítr. Celá akce Honzovi Gallovi však udělala obrovskou radost, o kterou by se s vámi chtěl podělit.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                               Sara Ballantyneová           

Posedlost vrcholy

text Filip Grim

foto uvedené zdroje

Od doby, co jí bylo třináct a s rodinou vyrazila na letní dovolenou do hornatého Colorada, ji magická krása hor uhranula. Tehdy přijala výzvu přírody kdo s koho a na jevišti outdooru sehrála velká představení o blyštivé úspěchy cyklistiky. Sara Ballantyneová, ta pihatá rusovláska z Pensylvánie, je další báječnou ženou (nejen) na kole.

 

 

Zpátky do sedla 2. díl                       pohledem fyzioterapeutky

Koleno utržené ze řetězu

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Magická číslice tři je častým zaklínadlem i při úrazech kolenního kloubu. Ať už k ní přijdete na lyžích, po pádu na kole či při jiné sportovní aktivitě, nešťastná triáda sužuje nemálo sportovců. Ať už jste měli smůlu trojnásobnou, nebo vám v koleni povolila „jen“ jedna součástka, přijdete si dnes na své. Cviky osloví i letité chronické kolenáře zejména svou jednoduchostí, ve které je krása.