Zakoupit časopis můžete zde

Úvodník č. 4/2022

Ukázka z č. 4 Všemi kontinenty po dvaceti letech

 

Speciál Střední Brdy

V loňském roce jsme vydali speciál o Českém lese, který byl dle vašich reakcí velmi úspěšný. Odlehlý, příliš nenavštěvovaný kraj se stal atraktivním. Letos jsme se rozhodli v tomto duchu pokračovat a pozvat vás do podobné oblasti, do Brd.

 

Společně s autory jsme mapově připravili, najezdili, nafotili, prozkoumali celkem šest tras, abyste měli co nejlepší návod, pokud do této oblasti zavítáte. Celý speciál jsme omezili pouze na Střední Brdy, které jsou ohraničeny na východě údolím Litavky, na severu Klabavy a na jihu pak silnicí číslo 19. Kromě tras vám ale nabídneme informace, jak se do oblasti dostat, upozornili jsme vás na různé zajímavosti a výletní cíle. Strašice a Spálené Poříčí se rozhodly vás pozvat do obce a města ve speciální prezentaci. Kromě toho jsme sebrali příběhy pamětníků, kteří v této lokalitě sloužili nebo žili.

 

 

Dříve zapovězeným krajem – vhled do oblasti

Tip na výlet východní část

Křížem krážem vojenským prostorem – dvě trasy v západní a střední části

Ochrana přírody v Centrálních Brdech

Příběhy pamětníků

Objevujte Brdy pomocí cyklobusu

Strašice, brána do Středních Brd

Spálené Poříčí, centrum jižního Podbrdska

Zajímavé výletní cíle

 

rozhovor

Všemi kontinenty po dvaceti letech

připravila Slávka Chrpová

foto archiv časopisu Cykloturistika

kresby Ivan Křemeček

Prvního května uplynulo dvacet let od startu jedinečné cesty Na kole všemi kontinenty. Tehdy se třicetiletá Lucka Kovaříková a o rok starší Michal Jon vydali na tříroční cestu, při které projeli celkem třicet čtyři zemí. Lucka a Michal psali po více než tři roky články do časopisu Cykloturistika. Mnozí z vás na toto období vzpomínají s velkou nostalgií, jako na zlatou éru české cykloturistiky. Od té doby už žádná cesta na kole neměla takovou mediální sledovanost, nebyla tak systematická, cyklisticky čistá bez použití dalších dopravních prostředků, a především nebyla přerušena žádným návratem, nemocí či nedostatkem peněz. Lucka Kovaříková byla také první a zatím také poslední Češkou, která na kole objela svět. Pojďme si připomenout některé momenty ze startu a z prvních zemí, které dnes už manželé Jonovi navštívili.

 

 

Oblékáme se na kolo 3. díl

Nejlepší dres? Přece ten zelený!

text Karel Kuchler

foto Slávka Chrpová a archiv značek

Ekologie se stává naléhavým celospolečenským tématem a stále častěji se o ní hovoří také v souvislosti s textilní výrobou. Více a více oděvních značek si uvědomuje svou zodpovědnost, případně sází na to, že poučený kupující, má-li možnost výběru, sáhne po tom produktu, jehož výroba nadělala menší binec. Zvláště vyznavači outdoorových sportů jsou k potřebám ochrany přírody přirozeně vnímavější, protože se v přírodě při svých aktivitách pohybují.

Myslet ekologicky znamená mnohé – od biologicky odbouratelné receptury maziva na řetěz přes klimaticky neutrální kolekce produktů až třeba po bezobalový prodej. My se ale v tomto článku zaměříme výhradně na textilní výrobky.

 

 

 

Elektrická energie v přírodě

Nabíjení na cestách

text: Honza Galla

foto: Jiří Vacek, Matt Galat, archiv značek

Bude léto, mnozí z vás se chystáte na dovolenou, přitom budete chtít být nezávislí na ubytování například při přejezdech pohoří po stále oblíbenějších dálkových trasách. Nebo se zamýšlíte zúčastnit nějakého bikepackingového závodu či se připravujete na delší cyklistické putování v exotických krajích bez možnosti se dostat k elektrické energii. Ale třeba plánujete si vyjet na delší vyjížďku a chcete mít stálý přehled o tom, kde se právě nacházíte na displeji svého mobilu. Někteří z vás budete chtít mimo smartphonu využívat na cestě i další elektrotechnické pomocníky – fotoaparáty, akční kamerky, GPSky, výkonná světla, čelovky, přední či zadní blikačky, multifunkční hodinky, ale třeba i drony. A jak tyhle všechny pomocníky celou dobu „krmit“?

 

 

 

zahraniční region                                           Francie, Nice a Přímořské Alpy

Appelation Tour de Côte d’Azur

text Martin Severa

foto autor, Václav Vrtal, Alexej Taukachou

Kolo a víno mají mnoho společného. Třeba to, že neznáme jejich vynálezce či objevitele. Jen víno nemuselo čekat na to, až bude „vynalezeno“. Ovšem na rozdíl od prostého kola jsme si na vynález bicyklu museli nějaké to století počkat. A taky dost dlouho trvalo, než nás cyklostezky zavedly mezi vinice. Ano, na kole se za vínem vydává čím dál víc lidí a platí to i pro okolí města Nice na Côte d’Azur.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                              Caroline Alexanderová

Šampionka od rýsovacího prkna

text Filip Grim

foto uvedené zdroje

A tenhle znáte? Vypráví o blonďaté holce, jejíž mantrou nejprve byla černá čára vyskládaná z kachliček na dně bazénů a odér chloru. Pak zase mikronová přesnost, pravítko a do špičky ořezaná tužka při konstrukci všemožných plavidel. Teprve až tohle všechno hodila za hlavu, stala se z Caroline Alexanderové bikerka. Olympionička. A taky celkem pravidelná návštěvnice Česka.

 

 

 

Zpátky do sedla 1. díl                        Pohledem fyzioterapeutky

Po kolena v sádře

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Každý z nás to někdy zažil. Chvíle nepozornosti, příliš vysoká rychlost, výmol, nešťastná shoda náhod… A pád… Nikdo nepadá rád a někdy je obtížné se zase zvednout. Dnes se podíváme na jeden takový nešťastný pád, který zanechal stopy na kotníku cyklistky. V mini seriálu nazvaném Zpátky do sedla se postupně zaměříme na různá cyklistická zranění, jejich nápravu a limity návratu do sedla. V tomto čísle na zranění kotníku.