Kraj s příběhy

V loňském roce jsme vydali speciál o Českém lese, který byl dle vašich reakcí velmi úspěšný. Odlehlý, příliš nenavštěvovaný kraj se stal atraktivním. Letos jsme se rozhodli v tomto duchu pokračovat a pozvat vás do podobné oblasti, do Brd. Speciál o bývalém vojenském prostoru jsme s tehdejším editorem časopisu Martinem Raufrem zamýšleli zařadit do vydání už před čtyřmi roky. Naráželi jsme ale stále na malou proznačenost, „dětské nemoci“ nově se rodícího CHKO a stále mnoho nevyčištěných ploch od nevybuchlé munice. Chtěli jsme vás nalákat až do turisticky vyladěné oblasti. A tak jsme si počkali. Jak se říká, kdo si počká, ten se dočká.

Letos uzrál ten správný čas, abychom vám představili region s už vyznačenými cyklotrasami. Rozhodně byste se už tady neměli ztratit, jak se to stávalo dříve a jak na to vzpomínají pamětníci v příbězích, které se nám podařilo shromáždit. A tenhle kraj je o příbězích především. Tady nenajdete hrady a zámky typu Karlštejn nebo Křivoklát, ale lokality, které jsou zajímavé svými historkami či legendami. V předminulých stoletích tu čile kvetla řemesla – hamernictví, hornictví, sklářství, mlynářství či hutnictví. Na zbořených Padrtích, Přední i Zadní Záběhlé se rozvíjel turistických ruch. Sem seskakovali za druhé světové války parašutisti a operovali tu samozřejmě také Němci. A tak pozůstatky bývalých hutí, skláren, mlýnů, německého radiomajáku či zaniklých obcí tu najdete v hojném počtu.

Od roku 1950 zde žilo pouze třicet obyvatel, a proto není divu, že Brdy získaly ještě větší punc divokosti a tajemnosti. Tajemstvím oplýval i sklad jaderné munice blízko obce Borovna. To je už ale minulostí a od roku 2013 zde Nadace Železná opona provozuje Atom muzeum – unikát, jediný přístupný veřejnosti na světě. Jedno z nejutajovanějších a nejstřeženějších míst v bývalém Československu. Při návštěvě tohoto objektu opravdu mrazí. Udělal na mě neuvěřitelný dojem jako zachovalá technická památka, ale i expozicemi přibližující sovětský jaderný i americký program. Kde jinde uvidíte nedávno odtajněný osudový rozkaz amerického majora pro svržení bomby na Hirošimu či osmdesátikilovou jadernou minu?

Podobné pocity jsem zažívala vloni při návštěvě zmizelé obce Lučina v Českém lese. Oba cíle přibližují dobu, o níž doufáme, že už se nikdy nebude opakovat. Jak moc je odkaz a poselství, které toto místo vydává, aktuální v dnešní době, si musíte okusit na vlastní kůži. Jestli je nějaký výletní cíl, který byste opravdu neměli při návštěvě Brd opomenout, pak je to právě bunkr Javor 51. Povídání o něm najdete na straně 56.

Tajemných míst je tu stále dost. Slyšeli jste někdy o stále utajovaném objektu U Němých nebo také Údolí Němých? Tak říkají obyvatelé Strašic lokalitě kousek od zámečku Tři Trubky, neboť zaměstnanci tohoto objektu dostávají prý stále příplatky za mlčení a nevyzrazení toho, co dělají a co se skrývá v objektu s přísným utajením.

Ale my jsme cyklistický časopis, a tak jsme samozřejmě společně s autory neopomenuli mapově připravit, najezdit, nafotit, prozkoumat pár tras, abyste měli co nejlepší návod, pokud do této oblasti zavítáte. Celý speciál jsme omezili pouze na Střední Brdy, které jsou ohraničeny na východě údolím Litavky, na severu Klabavy a na jihu pak silnicí číslo 19. Nezahrnuli jsme Hřebeny, které bývají často právě za Brdy mylně označovány, ani Třemšínsko, tedy tzv. Jižní Brdy. Do obou oblastí jsme v rubrikách Domácí výšlap či cyklotrasa zavítali už mnohokrát. Ať už byste se vydali i do těchto částí Brd, kolo bude díky dlouhým vojenským silnicím tím nejlepším prostředkem k jejich objevování.

Krásné léto nejen v Brdech přeje Slávka Chrpová