Zakoupit časopis můžete zde tištěná verze

Zakoupit časopis můžete zde elektronická verze

Úvodník č. 3/2023

Ukázka z č. 3 Místa, kterými se proháněl Vinnetou

 

Toto číslo je věnováno zčásti Lužickým horám a Šluknovskému výběžku, oblasti, kterou bychom vám rádi doporučili na dovolenou nebo třeba jen prodloužený víkend. Je to oblast, v níž kam se vrtnete, tam najdete nějakou zajímavost. Spousta rozhleden, objektů lidové architektury, krásných výhledů, vodopádů, pozůstatků hornické i sklářské činnosti, sakrálních památek a ohromujících skalních reliéfů na pětníku. Oblast malebná, zadumaná a dojímající.

Speciál Lužické hory a Šluknovský výběžek

30        Lužické hory, malá krajina zázraků

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32        Šluknovsko, České nizozemí

 

 

 

 

 

 

 

 

34        Výlety Horní Lužicí od Klíče ke Hvozdu

 

 

 

 

 

 

 

 

40        Severními Čechami za lidovou architekturou (pět okruhů)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44        Šluknov – poklad Severu
46        Česká Kamenice – křižovatka cest a krajin
48        Osvěžující koupačky
49        Doprava do oblasti
50        Lužické hory prodchnuty alpským duchem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

52        Zajímavé výletní cíle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zahraniční region                               jižní Velebit a okolí Zadaru, Chorvatsko
Místa, kterými se proháněl Vinnetou

text Stanislav Rauch

foto autor, Jitka Rauchová, Pavel Sýkora a uvedené zdroje

Mnoho českých návštěvníků Chorvatska směřuje zejména do jižní Dalmácie. Velká většina profrčí tunelem Sveti Rok a okolím Zadaru po dálnici A1 a vůbec si neuvědomí, kolik krásných a zajímavých míst tato oblast nabízí. Stačí jen alespoň na několik hodin, lépe však na pár dní, opustit dálnici a rozhlédnout se po okolí. Nabídka skalních útvarů, vyhlídek, kaňonů řek a vyvěraček, ale také měst a městeček se zajímavou historií a mnoha jedinečnými památkami za to opravdu stojí. O vhodné ubytování zde nouze určitě není.

 

rozhovor
Andskými cestami Peru a Ekvádoru

připravila Slávka Chrpová

foto Tomáš Slavík a Kateřina Pijáčková

Kateřině Pijáčkové a Tomáši Slavíkovi se podařilo projet poměrně náročnou trasu z peruánské Limy do ekvádorského Quita. Trasa vedla terénními stezkami ve vysokých nadmořských výškách, kde museli překonávat nepřízeň počasí, výškovou nemoc i zemětřesení. Na cestě zúročili znalosti a dovednosti ze svých profesí – Katka je humanitární pracovnicí a Tomáš profesionálním fotografem.

 

rozhovor                                                                   
Kobylky jsou tu pro pobavení

připravila Slávka Chrpová

foto Zdeněk Brůna a archiv Ztracené kobylky

Zdeněk Brůna je jedním ze zakladatelů a nyní hlavní duší dnes už legendárních Ztracených kobylek – orientačního závodu, který je ale především místem setkávání a přátelské atmosféry. K čemuž přispívá vysoké nasazení organizátorů a jejich snaha pobavit jak účastníky, tak i sebe. Legendárnost spočívá hlavně v tom, že každý ročník je pojímán tematicky, a tak na kontrole můžete potkat Leontýnku, Brtníka z Brtníku, předsedu Rady Země z Návštěvníků nebo vrchního, co prchá ve Velorexu. A jak vznikl nápad na tematické Kobylky a které téma bylo zatím nejúspěšnější?

 

 

test kola                                           Rock Machine Storm e90-29 Easy Entry Touring
Stylový elegán s pohodlným nástupem

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Rock Machine umí skvělá horská kola pro drsné jezdce. Poslední dobou se mu daří uspokojovat i zákazníky, kteří se nechtějí pouštět střemhlav z kopce, ale chtějí si užít pohodovou jízdu terénem nebo třeba dojet do okresního města s historickou dlažbou nebo se pohybují velkoměsty plnými rozbitých silnic a historických čtvrtí s kočičími hlavami v tradiční dlažbě. Tentokrát jsme se podívali na „zoubek“turistickému elektrokolu Rock Machine Storm e90-29  určenému nejen pro ženy, které si rády vyrazí na výlet do okolní přírody. Kolo je skvělou volbou pro každého, kdo ocení výdrž, spolehlivost a výkon. Vzhledem k nízkému nástupu je kolo vhodné i pro osoby, které mají kvůli úrazu či nemoci omezenou hybnost dolních končetin a nástup na vysoké pánské kolo by jim činil potíže.

 

 

Jezděte na jistotu aneb Bez pojistky ani šlápnutí
Nejčastější možnosti pojištění

text Dana Jakoubková

foto uvedené zdroje

Neexistuje zámek, který by nebylo možné překonat. Ani ten nejopatrnější cyklista nemůže vyloučit situaci, která se mu „vymkne z řídítek“. A už vůbec nelze předvídat poškození kola v důsledku živelní události nebo vandalismu. Pojištění kola by proto mělo být samozřejmostí i mimo dovolenou, pro kterou stačí pojištění cestovní. A vzhledem k tomu, že důkazní břemeno leží vždy na vás, je třeba při jeho sjednávání věnovat maximální pozornost každému slovu i číslu. Seznámíme vás těmi nejdůležitějšími možnostmi.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                               Alison Dunlapová
Nikdy nepřestávej šlapat!

text Filip Grim

foto archiv časopisu Cykloturistika

Severní věž měřila 417 metrů, ta jižní byla o necelé dva metry nižší. Dnes už nestojí ani jedna, protože do newyorských dvojčat v roce 2001 „zaparkovala“ dopravní letadla unesená islámskými teroristy a World Trade Center alias Světové obchodní centrum se 11. září ráno sesulo k zemi Manhattanu. Bylo úterý. Čtyři dny poté Alison Dunlapová vyhrála zlatou medaili na mistrovství světa v cross-country horských kol v americkém Vailu.

 

 

Na kole za zdravím                                                   pohledem fyzioterapeutky
Hořký život s cukrovkou

text a foto Mgr. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Cukrovka, tedy diabetes mellitus, je často nevítaným sparing partnerem na cestě životem, který se rád připojí zejména k cyklistům jezdícím „na těžko“, tedy s pár kily navíc. V opojení sladkým mámením ho vezmeme do party a potom už se nestačíme divit, co vše si vzal s sebou na cestu.