Zakoupit časopis můžete zde

Úvodník č. 3/2022

Ukázka z č. 3 Juliana Bike – tip na letošní léto

 

zahraniční trasa                                                         Slovinsko, Julské Alpy

Juliana Bike

tip na letošní léto

text Slávka Chrpová

foto autorka a Alexej Taukachou

Do Slovinska je to od nás nejblíže k teplému Jadranu a Julské Alpy jsou na cestě k němu. Tak proč si neprotáhnout nohy před tím, než smočíte a zrelaxujete své tělo u moře? Ke Slovincům máme historicky velmi blízko a vzájemná spolupráce a ovlivňování obou národů je známou skutečností. I na novém okruhu, který pro cyklisty vytvořilo místní turistické sdružení Julian Alps, najdeme společnou historickou stopu. Juliana Bike, to je název nové trasy kolem a skrze Julské Alpy kolem nich. Sedm etap vás provede údolím tří tyrkysových řek Sávy Bohinjky, Sávy Dolinky a Soči, na mnoha planinách se rozhlédnete po dvou a půl tisícových štítech, vystoupáte přes známá sedla neznámými vojenskými cestami. A k tomu porce míst poukazující na místní lidové tradice a historii, jezera, vodopády. Dle naší nedávné zkušenosti je to parádní pecka, hodná následování třeba už toto léto.

 

 

 

rozhovor

Pokorně na Favoritu na mys Finisterre

připravila Slávka Chrpová

foto Jeník Mráz

O tom, že ocel v podobě legendárního kola Favorit sveze několik generací a stále může sloužit jako zimák, gravelbike nebo kolo do města s blatníky, jsme psali v článku Ocelové poklady z našich půd a sklepů v čísle jedna loňského roku. Zvláště v této neklidné době, kdy je kol na trhu málo, je toto téma nabíledni. Kolo značky Favorit vás ale stále může dostat i „na konec světa“. A že jím nepohrdl ani mladý cestovatel Jeník Mráz, který se na něm vydal z Velkého Beranova u Jihlavy do Santiaga de Compostela a dále až na mys Finisterre, svědčí o jeho nadčasovosti.

 

test kola                                                                     trekingové kolo Riverside Touring 900

S expedičním speciálem až na kraj světa

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Decathlon před lety překvapil dostupnou řadou kvalitních kol Riverside. Díky dobré zadní stavbě a příznivé ceně jezdci snadno přišli ke hbitému kolu schopnému rychlé jízdy. Letos na jaře se nám dostala do ruky expediční verze Riverside Touring, kterou pro tuto sezonu připravili francouzští vývojáři. A rodokmen odzkoušených předchůdců nezapřela. Navíc, takovýchto expedičních speciálů je na trhu minimálně, a my proto byli opravdu potěšeni, že vám ho můžeme představit.

 

test kola                                                                     Merida Silex 700

Cestou necestou na rudém oři

text Petr Štěpánek

foto JanVeselý                                                         

Merida, jeden z největších výrobců kol na světě, pokračuje ve vylepšování svých gravelbikes – kol určených pro polní a lesní cesty nebo cyklostezky bez asfaltového povrchu. Nebojí se přitom kombinovat materiál ani geometrii. Cílí přitom na sportovní jezdce, kteří chtějí o víkendu objet svou oblíbenou trasu bez ohledu na povrch, ale i na odvážné cestovatele, kteří se nechají unášet krajinou a pod koly jim ubíhá tu asfalt, onde polní cesta, tam zase lehký singltrek.

 

 

Foto a video technika pro cyklisty

Jak, čím a proč vůbec na kole fotit?

text a foto Petr Jan Juračka

Začněme tím proč. Protože mnozí z vás tohle vůbec nemusí chápat. Je to přeci jednoduché: „Vyjedu si někam na kole, cvaknu si případně hrad nebo řeku telefonem a je to, no ne?“ Ne. Tedy, ono „ne“ platí pro každého, kdo si chce odvézt z výletu i krapet lepší fotky nebo videa než běžné mobilovky, které skončí na Facebooku s dvěma lajky, jedním od maminky a druhým od sebe sama. Pokud během pobytu tam venku za dveřmi toužíte po tom ukázat i ostatním nádhery přírody, kterou vaše stezka vede, pak jsou následující řádky určeny právě vám. Různé možnosti výbavy za pár nebo za víc tisíc, novinky ve fototechnice pro cyklisty vám osvětlí fotograf Petr Jan Juračka.

 

spacáky na kolo

Pořádně se zachumlat

text Honza Galla

foto archiv značek

Dlouhé výpravy na kole jsou často provázeny obrovskou únavou a nejlepším způsobem, jak se jí zbavit je samozřejmě dobře se vyspat. Ovšem k tomu potřebujete nejen správně zvolit tábořiště, ale především mít k dispozici kvalitní spacák. Proto se v tomto přehledu pokusíme vás nasměrovat k odpovědi, jaký je vlastně dobrý spacák pro tuto naši tak milou aktivitu.

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Na vlně jarního dechu

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Dech je něco tak přirozeného, že si ho často ani neuvědomujeme. Přesto plyne, ať už šlapeme do pedálů nebo ne. Nádechem totiž kopec začíná a výdechem stoupání končí. Tento výměnný obchod s dýchacími plyny je zásadní pro naši kondici, zdraví a dobrou náladu. Pojďme se podívat, jak můžeme dechu umožnit lepší plynutí a ničím nerušenou pasáž našimi dýchacími cestami a jak můžeme dech využít ke zlepšení kondice, lepšímu soustředění a zklidnění mysli.

 

 

kolem vlasti výšlapem

Höchstein a mistrovské dílo inženýra Rosenauera

text a foto Vladimír Pustina

Skalnatým vrcholem Třízubce začíná od západu hraniční hřeben Trojmezenské hornatiny, jíž vévodí Plechý, nejvyšší hora české strany Šumavy. V mapě dnes už ale Třízubec nenajdete. Staré české jméno nahradil otrocký překlad německého názvu hory Dreisesselberg, ač se pro jeho nejvyšší skalisko uvádí výška 1323 metrů, zatímco pro Třístoličník pouze 1302. Vtip je v tom, že vrchol uprostřed přetíná hraniční čára. Rej jedniček, dvojek a trojek ještě vylepšuje sousední, 1332 metry vysoký Höchstein, k jehož dřevěným schodům na vyhlídkovou plošinu je to od bavorské chaty na Třístoličníku jen pár minut prakticky po rovině.

 

jiné končiny naší krajiny                                                                               Lužické hory

Kraj pískovcových věží i čedičových sloupů

text a foto Jan Hocek

Ze všech úseků Severní stezky patří ten v Lužických horách k těm kratším. Co se však Lužickým horám nedostává v kilometrech, to vám bohatě vrátí převýšením, množstvím pěkných cest i přírodních krás. Když Honza Hocek vyrážel ze Studeného, těšil se na typické kuželovité vrchy dávno vyhaslých sopek, pískovcové skály a smíšené lesy. To vše vytváří spolu se zachovanou lidovou architekturou unikátní krajinný ráz, který bychom jinde u nás těžko hledali.

 

 

 

filmová místa                                                                        Moravskoslezské Beskydy

Vícero cest vede ke stejnému cíli

text Martin Severa

foto autor, Radmila Nováková a Rostislav Rypl

Kromě herců hrají hlavní roli ve filmech a seriálech i prostředí. Napadá mě třeba Policie Modrava (2011, režie Jaroslav Soukup). Kdo má rád Šumavu, má rád i seriál. A kdo miluje Vysočinu, rád se podívá na krimiseriál Odznak Vysočina (2022, Jaroslav Soukup). A teď si představte seriál Doktor Martin (2015–2016, režie Petr Zahrádka) bez nádherné přírody Moravskoslezských Beskyd. Když takovou „filmovou“ krajinou projíždíte na kole, a navíc jste viděli filmy, které tam patří, dává to vašemu výletu přidanou hodnotu.

 

 

zahraniční tip                                                                                     Rakousko

Velký korutanský jezerní okruh

Korutany jsou známé jako nejslunečnější rakouský region a také svými mnoha jezery. Kolem deseti z nich – jako jsou Wörthersee, Millstätter See, Weissensee, Pressegger See, Klopeiner See – byl nedávno vyznačen 340 kilometrů dlouhý okruh. Ten vede z velké části po dobře značených trasách a zahrnuje atraktivní úseky Drávské a alpsko-jadranské cyklostezky Ciclovia. Profil stezek je velmi pohodový, vedou totiž na úpatí horských velikánů. Panoramatické výhledy na jezera i kopce na hranici s Itálií a Slovinskem jsou tak zaručeny.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                                                       Françoise Hervé

Manon, dítě narozené během cesty kolem světa

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv manželů Hervéových a uvedené zdroje

Na začátku stála silná společná touha jedenadvacetileté studentky bytové architektury Françoise a jejího o čtyři roky staršího přítele ortopeda Clauda uniknout všednosti konformního života, doprovázeného všemi projevy konzumní společnosti. Děsila je představa monotonní perspektivy jejich budoucnosti, proto se rozhodli radikálně změnit svůj život. Nezodpovězena zůstávala otázka jak, protože stále ještě nedospěli k žádné konkrétní představě. Probírali různé varianty vedoucí k uskutečnění jejich snu. Spojoval je společný zájem o přírodu a záliba ve sportování. A tak mezi zvažovanými variantami jejich nového života se dostávala stále více do popředí nějaká forma cestování, ale jaká?