Úvodník č. 3/2021

Dvě řeky a tři prameny/speciál Český les

 

Vybíráme z obsahu

Speciál Cykloturistiky Český les

Pro číslo tři časopisu Cykloturistika jsme   připravili speciální část, která je věnována Českému lesu. Je to neotřelá destinace, málo zalidněná, sporadicky turisty navštěvovaná. I když jsme na kole projeli jeho poměrně velkou část, sami bychom tento celistvý materiál těžko připravili. Požádali jsme proto o spolupráci dva znalce. Vláďa Pustina, náš dlouholetý průvodce po vlastech českých, připravil tři okruhy a jeden průjezd celou oblastí, který navázal na předchozí putování Kolem vlasti. Šíře jeho znalostí, které dává do souvislosti se současností a blízkou minulostí, je opravdu obdivuhodná. Druhým specialistou na Český les je jeden z vás – čtenářů. Pavel Nový se v Českém lese narodil, žije zde a má ho proježděný na kole křížem krážem. Ve svých doporučeních zabrousil i do okolí kolem Domažlic, které není tak kopcovité. Spolupracovali jsme také se Svazkem Domažlicko, městem Bělá nad Radbuzou a Plzeňským krajem. Celkem 10 tras, 10 tras doporučených znalci, tipy na vrchařské výjezdy, rozhledny, zaniklé obce, prameny řek, hradní vyhlídky a další méně známé výletní cíle.

Cres a Lošinj  Chorvatsko

Překopaný ostrov

text Stanislav Rauch

foto autor, Václav Metzka, Doris Metzková, Jitka Rauchová

Cres a Lošinj patří u nás mezi méně známé a také méně navštěvované chorvatské ostrovy, a přitom leží poměrně blízko a jsou dobře dostupné krátkými a častými trajekty. Málo frekventovaná silniční síť s navazujícími šotolinovými cestami, úzké kamenité stezky pro náročné, ale i několik pohodlných „promenádních“ cyklostezek pro nejmenší cyklisty – každý si může vybrat pro sebe přiměřenou poznávací trasu. Odměnou jsou mu pak klidná místa, téměř bez lidí, nádherné výhledy, vůně nejrůznějších rostlin a koupání na zapomenutých plážích a také příjemná setkání s obyvateli téměř opuštěných samot. Větší sídla nabízejí kromě mnoha historických památek i lákavé občerstvení v mnoha restauracích a cukrárnách.

 

zabezpečení kola

Krádež kola

cyklistův zlý sen

text Jan Zídek

foto autor a Slávka Chrpová

Náš autor Honza Zídek vymyslel edukativní příběh, na kterém lze snadno vysledovat ty nejzásadnější chyby, které děláme někteří často, někteří někdy při zabezpečení svého kola. Podobné příběhy se odehrávají každý den. V březnu shodou okolností ukradli kolo třem lidem spřízněným s naším časopisem. Ale to neznamená, že se to musí stát zrovna vám. Nemusí. Nabízíme vám soubor zásadních opatření, jak tomu předejít…

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Bez bolesti v kolenou

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Sedím opřená o silný kmen jedné z třešní na Ladronce a přemýšlím o tom, jak vám mohu pomoci od bolesti kolenou, která trápí již celá pokolení sportovců, cyklisty nevyjímaje. Jak to tedy s těmi koleny na kole vlastně je? „Kolit, či nekolit?“ Když mě kolena bolí, mám dál točit kilometry a s falešným úsměvem, za kterým skrývám bolest, poznávat krásy cyklotras? Protože kolena bolí, i když příroda kolem nás hladí na duši. Doporučení, vlastní zkušenosti, cviky, tejping.

 

 

rozhovor

Po stopách Alexandra Csomy

připravili Honza Galla, Slávka Chrpová a Lucie Kaplová, foto archiv Viktor Zicho

Většina cestovatelů se dávno vrátila domů. Koronavirová krize změnila od základů jejich plány a donutila přerušit jejich toulky. Týkalo se to hlavně těch, kteří se pohybovali v méně stabilních a trochu nebezpečných zemích, kde je zvykem nahlížet na lidská práva jinou optikou, než jsme ve vyspělém světě zvyklí. Ne tak Viktor. Poté, co byl kvůli nedorozumění na afghánsko-pákistánské hranici na čtyři týdny uvězněn v Pákistánu, pokračoval dále na východ, aby byl posléze opět „uvězněn“ – avšak v karanténě. A to na dlouhých devět týdnů v naprosté samotě v indické nemocnici, kde často trpěl nedostatkem jídla, a někdy dokonce i pití. Přesto se nevzdal a svoji cestu po stopách Alexandra Csomy dokončil. Přinášíme jeho neuvěřitelný příběh.

 

 

Výběr cykloturistických stanů

Domečky do brašny

připravil Honza Galla, foto archiv jednotlivých značek

Při vícedenních cyklistických výpravách je stan jednou ze zásadních položek výbavy. Zajišťuje, abychom si po náročných dnech dostatečně dobře odpočinuli, a v případě nepřízně počasí chrání i náš velmi zúžený, ale o to významnější majetek, který si s sebou vezeme. Výběr stanu pak zcela jistě dokáže zamotat hlavu i velezkušenému cykloturistovi, protože je u něj třeba skloubit mnoho protichůdných vlastností. Autor se zaměřil na ty nejzajímavější na trhu.

 

 

Letem bikepacking světem

Ultralehké spaní

připravil Honza Galla, foto archiv jednotlivých značek

Zabalit všechno vybavení do malých bikepackingových brašen vyžaduje na začátku trochu laborování a často i změny ve vybavení. Aby

vše fungovalo, jak má, je nutné dbát na malé rozměry po sbalení a také nízkou hmotnost. Mnohdy to znamená, že si musíte ubrat kus ze svého běžného komfortu anebo zainvestovat větší obnos peněz do opravdu kvalitního vybavení. Zvláště spacák v kombinaci se stanem zabírají hodně místa, ale jsou velmi důležité pro odpočinek. A právě stany, tarpy a Žďárského vaky budou předmětem nabízeného přehledu.

 

 

 

 

 

Celý měsíc v městském provozu

Jede to i bez pedálů

text Petr Štěpánek

foto autor a Jan Veselý

Tentokrát pro vás máme možná trochu překvapení. Jezdit po městě i na výlety lze zjevně i bez řetězu a bez pedálů. Že to je možné, jsme se přesvědčili minulý měsíc. V minulých testech jsme odzkoušeli různé druhy pohonu – namátkou řemen místo řetězu nebo kardanovou tyč. Tentokrát jsme šli cestou absolutního minimalismu. Pryč s pedály, pryč s řetězem! Dostali jsme totiž do testu koloběžku od české firmy Yedoo model Steel.