Očistěte se v Českém lese

 

V minulosti jsem málokdy někoho ze svého okolí zaslechla, aby se zmínil, že jede na dovolenou do Českého lesa. Na Šumavu, do jižních Čech, do Krkonoš, to ano. Ale do Českého lesa? A to je velká škoda. Zapomenuté pohoří. Krajina pro romantické duše a snílky, i tak bychom mohli nazvat tento kraj táhnoucí se podél německých hranic. Samota, ticho. Nikde nikdo. My jsme sem zavítali nedávno na pět dní. Do objektu vzniklého na ruině bývalého hospodářského stavení v jedné ze zaniklých osad. Beze všech vymožeností moderního světa. Bez elektriky, bez vodovodu. A taky bez jakýchkoliv negativních mediálních zpráv. Úžasná očista. Návrat k přírodě. Čistá hlava, čistý vzduch, čistá příroda. Snažili jsme se s ní souznít proto co nejvíce a vstřebávat ji plnými doušky.

Pět dní a pět nocí v oblasti téměř bez lidí a bez světelného smogu. Dni byly ovšem nabité – snažili jsme se najet a připravit do tohoto speciálu o Českém lese pro vás co nejvíce zajímavostí, postřehů a zkušeností. I když jsme na kole projeli jeho poměrně velkou část, sami bychom tento celistvý materiál těžko připravili. Požádali jsme proto o spolupráci dva znalce. Vláďa Pustina, náš dlouholetý průvodce po vlastech českých, připravil tři okruhy a jeden průjezd celou oblastí, který navázal na předchozí putování Kolem vlasti. Šíře jeho znalostí, které dává do souvislosti se současností a blízkou minulostí, je opravdu obdivuhodná. Druhým specialistou na Český les je jeden z vás – čtenářů. Pavel Nový se v Českém lese narodil, žije zde a má ho proježděný na kole křížem krážem. Ve svých doporučeních zabrousil i do okolí kolem Domažlic, které není tak kopcovité. Spolupracovali jsme také se Svazkem Domažlicko, městem Bělá nad Radbuzou a Plzeňským krajem.

Český les jsme vybrali záměrně. Je to neotřelá destinace, málo zalidněná, sporadicky turisty navštěvovaná. Oblast, kde se budete projíždět beze strachu, bez roušek a bez přelidněných turistických cílů. Těm dominují zaniklé obce. My jsme jich navštívili celou řadu, ale nejsilnější pocity jsme zažívali na Lučině. Skanzen odhalené minulosti, kde u každého „domu“ najdete tabulku, kdo tu žil, kam se odstěhoval, odkud pocházel. Osudy tolika lidí, kteří tu měli kořeny dvě stě tři sta let a jako mávnutím proutku museli vše zpřetrhat. Odejít. Osvětové a pietní místo. Český les a také jeho okolí ale nabízejí i mnoho dalších, byť méně vyhlášených cílů – rozhleden, pramenů, hradních vyhlídek, pozůstatků sklářské výroby, vrcholů. A celý je takový tajů plný. A to nás na něm bavilo. Věříme, že vás to tady také bude bavit a objevíte tento očistný kraj.

Krásný máj Slávka Chrpová