Zakoupit časopis můžete zde tištěná verze
Zakoupit časopis můžete zde elektronická verze
Ukázka z č. 2 Od rovníku k ledovcům
zahraniční region
Svatomartinská biková panoramata Rakousko
text Irena Špringlová
foto autorka a Tourismusverband Hüttau-Niedernfritz
Svatých Martinů najdete v Rakousku několik. St. Martin am Tennengebirge v salcburské župě Pongau vám učaruje romantickými konturami rozkvetlých pastvin a kulisami mohutných vápencových masivů pohoří Tennengebirge a Salcburských Dolomit, jak místní nazývají Gosauský hřeben s Dachsteinem. Tato oblast má v sobě cosi vznešeného a netčeného masovým turismem. Oblast mezi Nízkými Taurami, Dachsteinem a Solnou komorou, kde se nachází i náš St. Martin, je protkána mnoha stezkami vhodnými pro horská kola. Ty nejatraktivnější vedou k horským salaším, které nabízejí občerstvení, lehké trasy vedou podél potoků údolími, často po cyklostezkách.
zahraniční cyklotrasa Horní Lužice, Německo
Po stopách Lužických Srbů
text Markéta Zigáčková
foto autorka a Luděk Zigáček
Za severními hranicemi, za Šluknovským a Frýdlantským výběžkem, svět nekončí. Na území někdejší NDR se rozprostírá historická země Lužice, která má až překvapivě mnoho společného s českými dějinami. Její název není náhodný. Lužní lesy, mokřady, rybníky a jezera jsou pro lužickou krajinu příznačné. Mírně zvlněná, úrodná a zemědělská krajina, souvislé plochy lesů, převážně borových, s borůvčím a vřesem. Uprostřed toho se pyšní města a městečka historickými jádry a vesnice zachovalou lidovou architekturou. Část obyvatelstva tvoří Lužičtí Srbové, kteří si zejména na vsích dodnes uchovali řadu lidových tradic a zvyků a hlavně svérázný slovanský jazyk.
test kola Tern Quick Haul D8
Svižná dodávka i SUV na cestu do školky
text Petr Štěpánek
foto Jan Veselý
Firmy zabývající se vývojem, výrobou a prodejem nákladních kol a skládaček mají tendenci svůj nejúspěšnější model držet na trhu co nejdéle bez potřeby inovací. Extrémem v tomto směru je asi britský Brompton, který nedávno, s trochou nadsázky, zásadně inovoval po desítkách let prodeje minimálně vylepšovaný základní model. Na opačné straně spektra je Tern, který od svého založení před dvanácti lety inovuje neustále. Drobné i velké změny v jeho nákladní řadě s elektronickým pohonem i bez něj jsme zachytili v dřívějších recenzích řad HSD a GSD. Tentokrát se nám do ruky dostal Tern Quick Haul D8 v sympatické lahvově zelené až khaki barvě.
test kola
S rodokmenem cyklokrosu Stevens Prestige
text Petr Štěpánek, foto Jan Veselý
Za poslední dekádu se s gravel biky roztrhl pytel. Tahle kola někomu nahradila silničku, jinému zase horské kolo. Někteří jej mají jako dalšího oře pro víkendové vyjížďky. Zatímco průkopník gravel biků Salsa Fargo vycházela z horského kola, kolo do dnešního testu má zase původ v cyklokrosu. A při vyjížďce to bylo znát.
rozhovor
Od rovníku k ledovcům
připravila Slávka Chrpová
foto Tomáš Zaplatílek
Tomáš Zaplatílek má za sebou jak mnoho dálkových cest, tak také bikepackingových závodů. My jsme si povídali především o té jeho nejdelší, která vedla ze Singapuru do indického Ladákhu, kdy za dva a půl měsíce přejel 8500 kilometrů a projel šest poměrně rozdílných zemí. Pohyboval se v teplotách nad 35 stupňů, ale také v pětistupňovém mrazu. Dost času strávil ve výšce těsně nad hladinou moře, ale následně ho čekala také horská sedla přes pět tisíc metrů. Projížděl velkoměsty po hlavních frekventovaných tazích, ale také naprosto tradičním venkovem, po opuštěných rozbitých cestách s minimálním provozem.
rozhovor slavné značky slaví výročí
Rodina, víra a až potom podnikání
připravila Slávka Chrpová
foto archiv Aleše Zemánka
Další brandem, který bychom rádi představili v našem miniseriálu o známých značkách a jejich výročí, je Ortlieb, jenž v loňském roce oslavil čtyřicet let své existence. Do Česka brašny, nosiče a další příslušenství Ortliebu dováží už devět let náš dlouholetý partner, firma AZUB bike. Ta také patří mezi nejznámější nejen české, ale i světové výrobce lehokol. Se zakladatelem a hlavním protagonistou AZUBu, Alešem Zemánkem, jsme si povídali o jeho prvním setkání s lehokolem, o motivech výroby produktu, který neměl svůj trh, výhodách lehokol oproti klasickým kolům a jak mu pomáhá víra při podnikání.
Zpátky do sedla 4. díl pohledem fyzioterapeutky
Bolest si omotat kolem prstu
text a foto Mgr. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio
Vzlety a pády cyklistických úrazů nás budou zajímat i v dnešním článku. Dnes budou v hlavní roli ruce, dlaně a prsty. Používáme je stále, a proto je tolik obtížné je na několik týdnů odložit do sádry, ortézy nebo na operační stůl. Ruce dnes rozcvičíme, uvolníme, posílíme, ale hlavně pochopíme.
Cykloturistická elektrokola 2023
Turistické bzučení
text Honza Galla
foto archiv značek
V minulém čísle našeho časopisu jsme vám představili několik zajímavých kol, která jsou jako dělaná pro cykloturistiku, případně rovnou pro dálkové výpravy na kole. Byla to kola bezmotorová. V zahraničí se občas nazývají bio koly, nebo koly akustickými. Druhé označení trochu pokulhává, ale vychází z rozdílného pojmenování kytary elektrické a právě akustické. Pojďme se ale podívat mezi elektrokola, která se už neoddiskutovatelně zabydlela i mezi cykloturisty.
jiné končiny naší krajiny
Centrální stezkou údolím Střely
text a foto Jan Hocek
Trasa Centrální stezky ze sítě Via Czechia byla naplánována tak, aby ji bylo možné absolvovat rozličnými způsoby, a každý si tedy mohl najít pro sebe ideální styl putování. Jde o první dálkovou trasu v Česku, kterou lze absolvovat čtyřmi základními způsoby – celou pěšky a na kole a část na běžkách nebo formou vodáckého putování.
kolem vlasti
Kraj záletů největšího z přemyslovských králů
text a foto Vladimír Pustina
Hornatou divočinu nekonečných temných hvozdů na horním toku řeky Lužnice osídlil koncem sedmého století slovanský kmen Vitorazů, spřízněný s jihočeskými Doudleby. K Českému království patřilo Vitorazsko až do nešťastné bitvy na Moravském poli, po které připadlo vítězným Habsburkům. Až po rozpadu jejich mocnářství se k nově vzniklému Československu opět připojila část Vitorazska, oddělená od rakouského zbytku hraničním hřebenem Novohradských hor. Místní usedlíci i turisté ale ještě zdaleka neměli vyhráno, v padesátých letech tu vzniklo nepřístupné hraniční pásmo a teprve po pádu železné opony se kraj znovu otevřel pro všechny.
tipy pro úvod sezony
Jaro vzývané, jaro záludné
text Karel Kuchler
foto autor a archiv značek
Precizně seřízené, promazané a nafouknuté kolo, nové dresy od ježíška v pohotovosti, slunečná předpověď s luxusními teplotami a obrovský hlad po kilometrech i zážitcích – tak vypadá typická konstelace začátku sezony. Může se za těchto okolností vůbec něco pokazit? Může a nezřídka se i dost rychle pokazí!
Ženy a bicykly v zrcadle času Chantal Daucourtová
Zdravotní sestra s lýtky ze zlata
text Filip Grim
foto archiv časopisu Cykloturistika
Na krku se jí klinkaly metály, slýchala potlesk, byla šampionkou mnoha cyklistických oborů, a přeci jako by to celé bylo omylem a ona byla ve sportu jen dočasnou návštěvnicí, protože před zářnou kariérou i po ní namísto dresů s helvétským křížem přes prsa oblékala bílý plášť zdravotní sestry. Chantal Daucourtová patří k dámám, které v devadesátkách pohnuly světem (nejen) mountainbikingu.