Plánovat, či neplánovat?

text Slávka Chrpová

foto Alexej Taukachou

 

Vypadá to, že se musíme smířit s tím, že v lednu budeme jezdit na kole a naopak v březnu se radostně těšit z bohaté sněhové nadílky. Klima se opravdu mění. Těch dní, respektive víkendů, kdy letos aspoň tady u nás na jihu byly podmínky příznivé k jízdě na běžkách, bylo opravdu pomálu a přišly právě až v březnu. Asi bude třeba se přizpůsobit a opustit tradiční představy o tom, že si o Vánocích a na počátku zimy užijeme sněhu. Budeme muset méně plánovat daleko dopředu a více se přizpůsobovat aktuálním podmínkám. Ostatně to já dělám už léta, nerada se zavazuji na pevno, abych pak nebyla zklamaná, když to nevyjde.

Mám s těmito drobnými zklamáními negativní zkušenosti od dětství. Rodiče často měli mnoho plánů, kam vyrazíme na výlet, ale pak do toho něco vlezlo – třeba vyžádaný oběd od babičky, plnění agrotechnických lhůt na naší zahradě, nebo se jim zrovna prostě jen nechtělo dělat svačiny a balit věci na cestu. Častým důvodem bylo, že v rádiu nehlásili úplně dokonalé počasí. Abychom se vydali ať už pěšky nebo na kole za nějakými zajímavostmi, muselo být opravdu vymetené azuro, a to bylo málokdy. Věta „Vypadá to, že bude lejt“ už jasně signalizovala, že to nejspíš zase nevyjde… S přitisknutým nosem na okně panelového domu jsem se pak cítila jak lev v kleci.

Proto nyní mám vždy stanoven jen termín. Kam vyrazím, řeším na základě toho, do jaké destinace aerolinky vypisují levné letenky nebo kde servery slibují lepší počasí. Tento způsob plánování, respektive neplánování, doporučovala i naše dlouholetá spolupracovnice a odbornice na počasí, Alena Zárybnická. Sama před cestou zhodnotila meteorologickou situaci v celých Alpách a pak vyrazila tam, kde mělo být v daný termín přívětivě. Myslím, že pokud cestujete individuálně, je to opravdu mnohem svobodnější přístup. Není tak třeba se stresovat, že jste si zakoupili letenku do destinace, kde zrovna zuří zemětřesení či hurikány nebo se změnila politická situace. Jistě, pokud jste desetičlenná rodina a musíte skloubit čas více lidí najednou, pak vám nezbývá než trošku poplánovat a zajistit si třeba nějaké ubytování dopředu. Pokud ale jezdíte ve dvou či čtyřech, nevidím důvod, proč se k něčemu příliš zavazovat.

Jiný případ ale je, pokud rádi jezdíte a využíváte služeb cestovních kanceláří. Tam bych naopak doporučila vybrat si zájezd už nyní a dopředu. Dle našich informací je letos zájem lidí o cyklistické zájezdy značný a některé z nich už mohou být vyprodány nebo zbývají poslední místa. Důvodem je konečně snad volný přístup bez covidových omezení do většiny destinací a také jakáž takáž stabilita situace na Ukrajině, která byla poměrně velkým strašákem loňské jarní sezony. My jsme vám po dvouroční odmlce ke zjednodušení výběru sestavili přehled těch největších a nejdůležitějších cestovních kanceláří, které si pro vás připravily celou řadu krásných cyklozájezdů do tradičních či méně tradičních destinací. Pro vás samotné může být náročné vyhledávat na internetu všechny cestovky, které jezdí například do Francie nebo do Norska. Proto jsme graficky zpracovali přehlednou mapku, v níž stačí zapíchnout prst do destinace, kam vás to táhne, a jednoduše zjistit, které cestovky do ní jezdí, a porovnat si tak snadněji jejich nabídky.

Také vám nabízíme inspiraci v zahraničních lokacích, a to hned tří států: v Německu se poohlédneme společně s Markétou Zigáčkovou po stopách Lužických Srbů, v Rakousku zavítáme s Irenou Špringlovou do okolí St. Martina am Tennengebirge s kulisami mohutných vápencových masivů Salcburských Dolomit a italští partneři připravili nové atraktivní trasy kolem řek Brenta, Sarca a Adige. Snažili jsme se regiony vybírat pečlivě s ohledem na jejich blízkost a dostupnost.

Přeji vám tedy, abyste při výběru své dovolenkové destinace měli šťastnou ruku, ať už si cestu naplánujete teď, nebo těsně před jejím uskutečněním.

 

Slávka Chrpová