Úvodník č. 5/2021

Ukázka z č. 5: Rumunsko s medvědy v zádech

Vybíráme z obsahu

zahraniční cyklotrasa                                                            Rumunské Karpaty

S medvědy v zádech

text Markéta Zigáčková

foto autorka a Luděk Zigáček

Cestopis rodiny Zigáčkových o cestě Rumunskými Karpaty, kterou absolvovali s dětmi.

„Na začátku se to celé jevilo jako bláznivý výmysl jedné ambiciózní matky, která má ráda hory, přírodu a směr na východ Evropy, a zatoužila vrátit se po letech do Rumunska. Doma jsme se kvůli tomu málem pohádali. „Blázníš?“ byla první reakce, když jsem manželovi předložila trasu. Na obrazovce počítače se míhaly klikyháky a výškový profil připomínal nůž na chleba. Takový ten hodně zubatý a ostrý. Výzva pro dospěláka, natož pro rodinu s dětmi.“

 

 

rozhovor

Labská gravelová anabáze

připravila Slávka Chrpová

foto Petr Jan Juračka

Hyde Park Civilizace Daniela Stacha, DVTV Martina Veselovského, Všechnopárty Karla Šípa, rozhlasové stanice Českého rozhlasu, Srdcaři, HausboTalk – to všechno jsou pořady, ve kterých jste mohli a můžete zhlédnout názory, rady, zkušenosti, vědecké poznatky, neotřelé postřehy Petra Jana Juračky, doktora přírodních věd, hydrobiologa, horolezce, a především filmaře a fotografa, který díky kameře a fotoaparátu přibližuje laické veřejnosti jak makrosvět, tak i mikrosvět. Jsem nesmírně ráda, že Petr našel čas i na rozhovor pro časopis Cykloturistika, mohu vám ho představit i zveřejnit jeho naprosto fantastické snímky.

 

 

 

Na kole i s kolem (nejen po Alpách)

Provence-Alpes-Côte d’Azur, Rhône-Alpes

Část druhá: horská

Od Verdonu ke Svatému grálu vrchařů

text Alena Zárybnická, foto autorka, Martina Černá, Majka Odstrčilová

Bageta, brambory, buldoček, cibulačka, cop, hořčice, kosmetika, majonéza, manikúra, ofina, palačinky, šarm… Podstatných jmen nesoucích přívlastek „francouzský“ v různých rodových tvarech si vybavujeme nespočet. Země galského kohouta je ve světě proslulá i dobrým vínem a skvělou kuchyní. Francouzi jsou hrdí na svou zemi, historii, kulturu, umění, tradice i přírodu. Projít, respektive projet, aspoň malou část toho, co tahle země nabízí cestou od Azurového pobřeží směrem na sever do Alp – to byl plán pro druhou část naší podzimní cesty obytným autem po Francii.

 

 

zabezpečení kola                                           miniseriál

Ochrana kola doma, na chatě či v garáži

text Jan Zídek

kresba Sylvie-Anežka Matić, foto archiv Datatagu, Slávka Chrpová, Radmila Nováková a Petr Otruba

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se zabývali tím, jak ochránit své kolo venku, respektive kdekoliv na cestách. Ve druhém jsme přidali informace o elektronické ochraně kol. Tentokrát se budeme zabývat dlouhodobým uskladněním kol, například doma. Po návratu z výletu, z práce či z nákupu na kole domů si potřebujeme své kolo bezpečně uložit tak, abychom mohli jít v klidu spát nebo také třeba odjet na několikatýdenní dovolenou. Tedy pokud náhodou nebereme své kolo s sebou. Zdálo by se, že pokud je kolo v nějakém uzamčeném objektu, bude před zloději automaticky v bezpečí. Řada lidí hrozbu odcizení bicyklu podceňuje a naplno si ho uvědomí až ve chvíli, kdy takto o kolo přijdou buď sami, nebo někdo z jejich blízkých. Přinášíme mnoho užitečných rad.

 

Vrchařská koruna Jesenicka

Jeseníky si zamiluje úplně každý

text Petr Gloza

foto autor, Zdenek Slováček a Ladislav Barnet

Oblast Jesenicka má tisíce podob. Hrubý Jeseník je nejvyšším pohořím Moravy a druhým nejvyšším v ČR. Z velké většiny zalesněné hory jsou posety množstvím skalních útvarů, hlubokými údolími protékají divoké bystřiny s vodopády, na některých místech najdeme mechové tůně a tajemná rašeliniště. I v podzemí jsou ukryta četná bohatství – krápníkové Jeskyně Na Pomezí, pozůstatky dřívější těžby vzácných kovů v dolech u Zlatých Hor. V roce 1969 byla oblast vyhlášena jako CHKO Jeseníky a svou rozlohou 740 km2 se řadí k největším v ČR. Ve výčtu čtyř vrcholů jsme se úmyslně vyhnuli místům, která zná úplně každý – chtěli jsme ukázat jiné, méně „proslavené“ lokality.

 

Celý měsíc v městském provozu                                                    Tern BYB S11

Nejskladnější Tern skládačka s velkým „S“

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Tern z rodinného klanu Honových patří již deset let k významným konkurentům Dahonu a Bromptonu. Za tu dobu syn a matka Honovi přišli s řadou inovativních skládaček a v poslední době sklízejí úspěchy i s nákladní elektroskládačkou, kterou jsme vám představili v čísle dvě tohoto roku. Protipólem v jejich kolekci je nejskladnější model BYB S11.

 

 

 

 

 

rozhovor

Vše pod jednou střechou

připravila Slávka Chrpová

foto David Stella a archiv Jiřího Mlavce

Za jednou z nejlepších světových mapových aplikací stojí jeden skromný, ekologicky smýšlející geodet z Prahy. Vývojáře, otce mobilní aplikace Locus Map, zakladatele společnosti Asamm Software, Jiřího Mlavce jsme požádali o rozhovor v rámci miniseriálu Mapové aplikace versus GPS navigace.

 

 

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Zdravým nohám na stopě

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Jak se postupně v našem snažení o poznání lidského těla posouváme od hlavy směrem dolů k patě, zdá se mi, že jsme zdraví na stopě. V tomto čísle se postavíme naše tělo nohama pevně na zem, protože na pevných základech se staví nejlépe.

 

 

 

 

 

 

mobilní mapové aplikace

Tři na bedně

text a foto Matěj Stejskal

Je tu druhý díl miniseriálu. Tentokrát se zaměříme na mapové aplikace, které jsme zevrubně představili v minulém článku. Existují jich však desítky a nové stále vznikají. Zorientovat se mezi nimi a najít si tu pravou, která bude splňovat naše požadavky, se podobá procházce bludištěm. Občas narazíme na slepou uličku, ale k východu se vždy dostaneme. Ať vám tento článek přinejmenším ukáže směr.

 

 

Kolem vlasti

Vodopády Velkého Javoru

text a foto Vladimír Pustina

Nejvyšší hora Šumavy byla za časů totality pro většinu národa zakázaným ovocem, symbolem nedosažitelného svobodného světa, pyšně se vypínajícím hned za nepřístupným hraničním hřebenem, hezky na očích všem turistům, pohybujícím se na svazích Špičáku a Pancíře po částečném zmenšení zakázaného pásma před železnou oponou v šedesátých letech. Jen málokdo si tenkrát dovedl představit, že se někdy podívá na nedaleké svahy, protkané průseky sjezdovek, či snad dokonce až na vrchol, kde tehdejším mocipánům náramně pily krev kopule amerických vojenských radarů, umístěných tu za studené války.

 

 

přehled držáků na mobilní telefony

Jak jej vozit chytře?

text Honza Galla

foto archiv značek a Matěj Stejskal

Chytrý telefon se na řídítkách kol zabydlel s neochvějnou jistotou a používáme jej k mnoha různým činnostem během výletů i tréninků. Ostatně tak je tomu i v našich běžných necyklistických životech, kde nás telefon provází téměř na každém kroku. Ovšem způsobů, jak jej vozit, mít jej na očích, po ruce, a přitom ochráněný před vnějšími vlivy, je několik. Proto není od věci zhlédnout náš přehled těch nejzajímavějších možností, které se nám nabízejí.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času

S medailemi na kole i na bruslích

Cyklistické a rychlobruslařské obojživelnice

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora a uvedené zdroje

V současném vrcholovém sportu, vyznačujícím se velmi úzkou specializací, je dosažení nejvyšších met ve dvou zcela rozdílných sportovních odvětvích naprosto výjimečné. Ještě v nedávné minulosti bývala kombinace dvou sportů přece jen o něco běžnější. V kategorii žen se asi nejčastěji dařilo kombinovat cyklistiku a rychlobruslení. Závodnice se v létě s plným nasazením věnovaly jedné disciplíně a v zimě neméně usilovně té druhé. Příkladů takovéto sportovní „obojživelnosti“ je více.