Zakoupit časopis můžete zde

Úvodník č. 2/2022

Ukázka z č. 2: Okolí řeky Krky – kraj plný vodopádů

 

Vybíráme z obsahu

 

zahraniční region                                                       Okolí řeky Krka

Kraj plný vodopádů

text Slávka Chrpová

foto autorka, Alexej Taukachou a uvedené zdroje

O vodopádech na řece Krka jste určitě všichni někdy slyšeli, a pokud jste je i navštívili, je to nejspíš jediný cíl ze stejnojmenného národního parku. Skradinski buk, jak se správně jmenuje ten nejznámější vodopád na tyrkysové řece, je ale pouze zlomek toho, co okolí na sever od městečka Skradin nabízí. Kromě fantastických panoramatických vyhlídek na kaňon Visovackého jezera a parádních koupaček v průzračně čisté a sladké vodě jsou tu k vidění a navštívení další méně profláklé vodopády jako Roški slap nebo Manojlovac, autentická místa jako pravoslavný klášter Manastir Krka, římský vojenský tábor Burnum, hradní zříceniny Nečven a Ključica či ostrov Visovac. Ke všem se dá dostat na kole po malých silničkách nebo makadamových cestách.

 

rozhovor

Jízda v rytmu reggae

připravila Slávka Chrpová

foto archiv Petra Šturmy

Petr Šturma je cyklocestovatelem, který má na kole projetou víc než desítku exotických i evropských krajin. Je frontmanem a zakladatelem hudební skupiny Švihadlo, která koncertuje po celém Česku v rytmu reggae. Z jeho textů a hudby čiší pohoda, vtip, laskavost, láska k ženám, kolu, přírodě a především ke karibské Jamajce. Přenese vás do krásné karibské bezstarostnosti a vykreslí na tváři nejeden úsměv.

 

 

eliminace lidského odpadu

Beze stopy

text Dana Jakoubková

kresba Silvie Anežka Matić

foto Jan Žďánský

Kdyby jezdilo po světě jen pár tisíc cykloturistů, mohli bychom se tématu defekace vyhnout. Jenže jich jsou miliony a na záchod potřebuje každý z nich. A zkuste si představit, jak to asi vypadá třeba podél frekventované dálkové trasy v případě, že člověk netuší, jak s bobkem správně naložit. Nechci nikomu sahat do svědomí. Jistě je dost těch, kteří ctí přírodu a berou ohled na ostatní. Ale když vidím, jak to chodí v Česku – přihrnout nebo zakrýt kamenem, nedělám si iluze, že by to spousta jiných cyklistů praktikovala třeba i ve světě jinak. A právě zde je počátek problému – nedostatečně informovaný turista.

Oblékáme se na kolo 2. díl

Neprofouknout, nepropršet

text Karel Kuchler

foto autor a uvedené zdroje

Investovat do svrchní části oblečení se vyplatí nejen z estetických důvodů, špatně zvolená ochranná skořápka může také rozbořit celý systém vrstvení. Je ale nezbytně nutné sáhnout po tom nejlepším, co trh nabízí V minulém vydání Cykloturistiky jsme se podívali na funkční spodní prádlo, na letní cyklistické dresy a také na textilie, které mají sloužit především jako tepelná izolace. Nyní se zaměříme na třetí, tedy ochrannou vrstvu.

 

jiné končiny naší krajiny                                                                               Krušné hory

Přejezd naším nejdelším pohořím

 

text a foto Jan Hocek

 

V dalším díle seriálu vás Honza Hocek pozve do Krušných hor. Na tuhle část průzkumu mezi Kraslicemi a Tisou se doslova těšil – lákaly ho pěkné cesty a také relativně milosrdné převýšení krušnohorské náhorní roviny. Když v Kraslicích vysedl z vláčku, čekaly ho nejenom dvě stovky kilometrů na kole naším nejdelším pohořím, ale i pár desítek kilometrů pěších odboček do míst, kam by na kole vyjel jen těžko.

 

 

 

zážitky cestovatelů

Vzpomínky na Ukrajinu

text a foto jednotliví autoři

Naši cestovatelé mají mnoho zážitků, které je pojí s teď tolik zkoušenou Ukrajinou. Všechny mají ale společného jmenovatele – družné, ochotné, dobrosrdečné a pohostinné obyvatele, kteří kvůli jen kolem jedoucím cyklistům jsou si ochotni utrhnout kousek toho svého pohodlí, toho mála, co si vypěstují a vlastní. Otázka je, jestli něčeho takového budeme schopni i my…

 

 

 

 

Vrchařská Koruna Krnovska

Zapomenutý kraj v podhůří Jeseníků

text Luboš Obruča

foto autor a uvedené zdroje

Při zmínce o městě Bruntál si téměř každý člověk představí konec světa, za nímž už není nic. Není to tak úplně pravda. Místní cyklista Luboš Obruča a správce koruny Krnovska by vám rád přestavil Krnovsko a Zlatohorsko, krásnou a trochu pozapomenutou krajinu česko-polského pohraničí, o které rodáci Bratři Orffové zpívají, že není ničí.

 

 

 

 

zahraniční cyklotrasa

S mládeží k Baltu s ochutnávkou Skandinávie

text Radim Jebavý, Ondra Novotný a Eliška Jebavá

foto autoři a David Novotný

„Byl bych rád, kdybychom jeli letos na kolech s našimi dětmi až třeba k moři,“ navrhl svému parťákovi Davidovi jeden z možných cílů náš autor Radim Jebavý. Jeho třináctiletá dcera totiž chtěla k moři, tak proč ne na kolech? Nakonec si vybrali Balt, je od nás nejblíž, a také si Radim pamatoval, jak v některém starším čísle časopisu Cykloturistika četl, že od nás až k pobřeží vede pohodová cyklotrasa kopírující německo-polské hranice. Během pár minut bylo o cíli letní velké cesty rozhodnuto!   

 

 

 

Kolem vlasti

Od Vydry ke Studené Vltavě

text a foto Vladimír Pustina

Mělké bezlesé údolí Hraniční slatě, rámované Mokrůvkami, Luzným a Špičníkem, patří k nejkouzelnějším koutům na Šumavě. Kdysi tu vedla historická Zlatá stezka, sloužící nejen kupcům, ale i bavorským poutníkům, směřujícím ke Svaté hoře u Příbrami. Dnes údolí opanoval tetřev, a tak sem můžete jen zdálky nahlédnout od Březníku, či z opačné strany, z kamenitých svahů holého kužele Luzného, v jehož stínu už jen sloup v barvách Bavorského království připomíná někdejší hraniční přechod.

 

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Bolest hodit za hlavu

text Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

foto autorka a Alexej Taukachou

Po dlouhém dni stejně jako po dlouhé jízdě na kole může někdy rozbolet hlava. Tentokrát se společně s Nikol podíváme na možné příčiny, proč se nám to děje, a jak tuto bolest hodit za hlavu a pokračovat v jízdě.

 

 

 

 

rozhovor

Duše a lídr školy kola

připravila Slávka Chrpová, foto archiv Zbyňka Bahuly

Možná máte taky někde v okolí bikepark nebo dirtpark a říkáte si, že ti, co tam skáčou, jsou pořádní blázni. Možná máte doma syna, dceru, vnuka, kteří s vámi ne úplně rádi jezdí na dlouhé cyklovyjížďky a raději by si zaskákali, zkoušeli triky. Třeba i to je cesta, jak se později k tomu cykloturistickému pojetí dostat. Nejlepší, co můžete v takovém případě udělat, je přihlásit potomka do nějaké freestylové školy. Kolem jedné takové jsem už dlouho jezdila po cyklostezce u Vltavy v Českých Budějovicích. Duší Školy kola a projektu Kolemdokola ČB je Zbyněk Bahula, řečený Bahy, který zde působí jako lektor, trenér, stavitel, jezdec, ale především organizátor kempů, kurzů, tréninků i jamů. 

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                                                       Tara Llanes

Tara to nevzdává

 

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora a uvedené zdroje

 

Mladá, hezká a ambiciózní. Mimo sjezdové MTB si zamilovala basketbal a velmi ráda tancovala na skoro každou hudbu – od hip hopu až po country. A kladla si před sebe velké cíle. V jednom rozhovoru s novináři odpověděla na otázku, co by teď chtěla nejvíc: „Chci vyhrát Mistrovství USA.“ Spousta úspěchů také následovala, ale pak přišel pád…