Zakoupit časopis můžete zde tištěná verze

Zakoupit časopis můžete zde elektronická verze

Úvodník č. 1/2023

Ukázka z č. 1 Paříž jako odměna za pokoření Arden

 

 

 

 

Cykloturistická kola pro rok 2023

Na čem letos vyrazit?

text Honza Galla, foto archiv značek

Venku je sice na nějaké velké cyklistické výletování ještě dosti mrazivo, ale za pár týdnů se začne oteplovat, krajina se začne zelenat a nejednoho z nás začnou svrbět nohy a ruce se začnou mnout, že by už chtěly uchopit řídítka i na nějakou delší dobu. A pokud víte, že váš dvoukolý miláček už má nejlepší roky za sebou, právě teď je ta správná doba začít rozmýšlet, jaké kolo si na ty letní výpravy pořídit. Opět vám tedy přinášíme přehled vhodných kol pro cykloturistiku.

 

 

 

Kolem vlasti

K pramenům Malše a Lužnice

text a foto Vladimír Pustina

František Palacký byl jedním z prvních, kdo oddělili drsně romantické pohoří mezi horními toky Lužnice a Malše od Šumavy. Ve svých Dějinách národa českého jej nazval Horami Cáhlovskými, připomínaje tak, že za přemyslovských časů patřily i s celým Vitorazskem do Českého království. Dnes je z Cáhlova rakouský Freistadt a hory známe jako Novohradské, trochu nižší a klidnější než Šumava, ale půvabem a dramatičností za ní nikterak nezaostávající.

 

 

 

jiné končiny naší krajiny

Krajinou Moravy a Dyje

text a foto Jan Hocek

Od Aše po Břeclav sleduje naši jižní státní hranici dálková trasa Via Czechia – Jižní stezka. Ta má i svou cyklistickou variantu, která na rozdíl od trasy Eurovelo 13 vede jen po českém území a nepřejíždí státní hranici mnohokrát tam a zase zpět. Putování po této 1080 kilometrů dlouhé trase tak nabízí důkladné poznání našeho jižního pohraničí. Podél státní hranice pojedete z velké části po bývalých vojenských komunikacích v území tehdejšího hraničního pásma a „železné opony“, kde se díky dřívější nepřístupnosti často zachovala unikátní příroda. Putování tak přináší vhled do historie totality a rovněž do unikátního přírodního bohatství míst, kde se střetával východ se západem.

 

 

Zpátky do sedla 4. díl                        pohledem fyzioterapeutky

Ostré lokty a zlomená zápěstí

text a foto Mgr. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Nejen na kole, ale i na ledu často brzdíme pády rukama. Zlomený klíček a jeho rehabilitaci a rekonvalescenci jsme již probrali v posledním loňském čísle. V tomto čísle si řekneme, jak na kole mohou trpět lokty a zápěstí, a to jak traumaticky – tedy po pádu, tak i chronickým opotřebením.

 

přeshraniční rozhledny

text a foto Jaroslav Fábera      

                                                 Přiblížíme vám rozhledny, které leží jen pár kilometrů za hranicemi České republiky. Postupně zde tedy naleznete některé rozhledny našich sousedů, čili Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Vždy se bude jednat o výběr rozhleden, které jsou dostupné na kole a stojí zhruba do 25 kilometrů od naší hranice. Začínáme Slovenskem jako naším největším bratrem a vybrané rozhledny v daném čísle budou většinou i blízko sebe v jedné oblasti, takže některé bude možné objet třeba i jedním výletem. V představování rozhleden budeme postupovat na Slovensku od severu k jihu. Nyní se jedná o oblast Kysuc.

 

 

přeshraniční cyklotrasy                                                                  Česko, Rakousko      

Okolí Pasečné

Kde panuje příroda

text Slávka Chrpová

foto Alexej Taukachou

Už deset let je mi ctí mít zázemí na jihu naší republiky. Okolí Českých Budějovic máme prošmejděné křížem krážem, a tak se pouštíme v našich toulkách dál a dál od jihočeské metropole. Snažíme se najít odlehlé kouty nebo aspoň koutky. Proto často brouzdáme po mapy.cz a hledáme, kam se vrtnout a něco nového poznat. Tentokrát jsme ale dostali tip na opravdu odlehlou oblast díky článku Vládi Pustiny Divočinou za lipenským mořem. Vláďa krásně a poeticky v čísle 5/22 popsal českou část kolem Vítkova Kamene, my jsme se naopak pustili na druhou stranu, k našim rakouským sousedům. Za výchozí bod našeho putování jsme si zvolili lokalitu Pasečnou a objeli dva pěkné okruhy.

 

 

rozhovor                                                                    slavné značky slaví výročí

Přepravní arzenál pro cykloturisty

připravila Slávka Chrpová

foto David Stella a archiv Jiřího Suchého

V Česku asi není cykloturista, který by neměl doma alespoň nějakou brašničku, nosič nebo doplněk od Sport Arsenalu. Výrobky této značky objely několikrát svět díky mnoha cestovatelům. Jejich produkce začala v roce 1992 v Lysé nad Labem opravdu od píky. V té době by si většina lidí nevsadila na to, že i na výrobě takovýchto drobných doplňků může v budoucnu vyrůst prosperující podnik. V to naopak věřil jeho zakladatel Jiří Suchý, který nás provede třiceti lety této firmy.

 

 

rozhovor

Kluk ze sudetského Broumova

připravila Slávka Chrpová

foto archiv Martin Stillera

Martin Stiller je jednou z nejvýraznějších osobností naší cyklocestovatelské scény. Nejen proto, že už šestnáct let organizuje festival Cyklocestování, kam se sjíždějí ti nejzajímavější čeští, ale i evropští hosté. Ale také z toho důvodu, že je sám aktivním cestovatelem. Vydává se buď sám, s kamarády nebo se svou rodinou na putování jak na vzdálená místa naší planety, tak i do domácích regionů. Za těch šestnáct let jsme však s Martinem připravili jen jeden rozhovor v roce 2008, a to ještě společně s Renátou Lorišovou, jeho tehdejší partnerkou o jejich cestě Austrálií. Za tu dobu už uplynulo moře vody…

 

 

 

Průvodce výběrem zimních rukavic

Aby prsty neomrzly

text: Karel Kuchler

foto: autor, Jan Kopka a archiv uvedených značek

Nepříjemné prochládání periferních částí těla je jedním z nejčastějších důvodů, proč cyklisté v zimním období odkládají kolo. Na kost zmrzlé ruce a nohy ale nemusí být součástí zimní vyjížďky. Na následujících stránkách zmapujeme možnosti, které se otevírají při výběru rukavic.

 

 

 

zahraniční region                                                                                     Faerské ostrovy

Ostrovy papuchalků, ne cyklistů

text a foto Petra Jan Juračka

Tak sem už nikdy. Tedy, alespoň ne na kolech. A když už, tak určitě ne na celopéru, ale na silničce. Ne každá cesta musí skončit opojnou oslavou objevu nové dimenze dobrodružství. A ne každý neúspěch musí být smutný. Řeč je o Faerských ostrovech, kam jsme se vypravili ve dvou lidech s dvěma biky, abychom zjistili to, co nám všichni říkali už dřív – na ostrovech není cyklistika požitkem, nýbrž silným zážitkem. Pokud jste o těchto ostrovech na kolech uvažovali, právě jsme vám ušetřili mnoho zklamání.

 

 

 

zahraniční trasa                                 Německo, Holandsko, Lucembursko, Belgie, Francie

Paříž jako odměna za pokoření Arden

text Radim Jebavý

foto autor a Tereza Vojtěchovská, Eliška Jebavá, Michal Vojtěchovský a Pavel Vojtěchovský

Scénář letního cykloputování byl původně úplně jiný. Těšil jsem se, že s dětmi navštívíme jih Moldavska, na hranicích Ukrajiny a Rumunska deltu Dunaje a zakončíme cestu koupáním v Černém moři. Ovšem únorový vpád vojsk Ruska na Ukrajinu plány zcela změnil. Jako náhradní variantu jsem tedy zvolil cestu z německých Cách přes zalesněné Ardeny do Paříže k Eiffelovce. Při plánování jsem ovšem trochu podcenil náročnost ardenských kopců…

 

 

 

hra pro všechny věkové kategorie

Horobraní – vyjeď kopec místo válení

text a foto Markéta Zigáčková

Možná patříte k těm, kteří si rádi své výlety evidují. Sbíráte turistické známky, vizitky, razítka, suvenýry. Jste systematičtí, ale stejně už pomalu nevíte, kam to dávat? Přidám vám tip na jednu zajímavou a jednoduchou sbírku. Nebude vás stát nic, jen trochu potu a zablácené boty nebo pláště kola. A slibuji, že tato sbírka nezabere žádné další místo ve vašem domově a prášit se na ni rozhodně nebude. Stačí k ní totiž jen chytrý mobilní telefon.

 

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                               Giovanna Bonazziová

Z kola ke zmrzlině

text Filip Grim

foto archiv časopisu Cykloturistika

Giò, už toho mám ale opravdu plné zuby! Dost možná takhle nějak, jen italsky, a tedy velmi energicky, to znělo ulicemi Parony di Valpolicello, když ta malá kudrnatá holka zase jednou přišla domů k tátovi s prázdným zadním kolem. Bylo jí pět a jestli ji něco při dovádění v sedle bavilo, tak smykovat tak, až plášť prodřela skrz, k defektu. Pár let nato se z téhle Giò alias Giovanny Bonazziové stala šampionka sjezdařských tratí. Báječná žena na kole, jíž učarovala rychlost.