Zakoupit časopis můžete zde

Úvodník č. 1/2022

Ukázka z č. 1: Tři vášně Jakuba Vlčka – rozhovor

 

Vybíráme z obsahu

   

Via Nova                                                             Česko

Vintířova stezka

text a foto František Šesták

foto autor, Marie a Marcela Šestákovy, Václav Kavale

V č. 6/2021 se rozepsal cestovatel František Šesták o první rakousko-bavorské části poutní trasy s názvem Via Nova. Ze St. Wolfgang v Rakousku až na Bučinu po ní putoval společně s kolegou Františkem Hejtmánkem, kde se jejich kola zastavila těsně za hranicemi na Alpské vyhlídce. Tato poutní stezka byla oficiálně otevřena 7. července 2005 v Aigenu am Inn. Pěkného data 11. září 2011 byla otevřena druhá část Bučina – Sv. Hora u Příbrami. Tato trasa se bude prolínat s Vintířovou stezkou, která je věnována svatému Vintíři, nejstaršímu obyvateli Šumavy, stezka je určena především pro pěší, proto v některých úsecích volili oba cyklisté alternativní cyklistickou variantu.

 

 

Kolem vlasti

Od jezer a Poledníku kolem Oblíku

text a foto Vladimír Pustina

Nejmenší, leč nejvýše položené šumavské ledovcové jezero Laka je považováno na naší straně hor za nejkrásnější, přestože si v poválečném filmovém zpracování Divé Báry zahrálo roli „Škaredého jezera“, čímž ale výčet s ním spojených paradoxů zdaleka nekončí. Není hrazeno morénou, ale sypanou hrází, takže se vlastně jedná o lehce zanedbaný rybník, který sloužil obyvatelům nedaleké Hůrky k chovu pstruhů a jako zásobárna vody pro sklárny. Jen díky zvýšení hráze se jezero nezměnilo v rašeliniště a dodnes okouzluje pocestné romantickou scenérií vodní hladiny zrcadlící okolní hory mezi osamělými koberci plovoucích ostrůvků, kde se při natáčení Divé Báry ráchala nahatá dabérka, zaskakující za stydlivou představitelku titulní role.

 

 

rozhovor

Tři vášně Jakuba Vlčka

připravila Slávka Chrpová

foto Jakub Vlček a jeho archiv

Jakub Vlček je lezec, cyklista a také sládek. To vysvětluje, ke kterým třem vášním Jakub přilnul. Střídavě se věnuje všem třem činnostem, dle aktuálních možností a příležitostí. Do každé se ale pouští naplno a nedává si malé cíle, o čemž svědčí účast na závodech Transcontinental Race, 1000 Miles Adventure, výstup severní stěnou na švýcarský Eiger či spolupráce s pivovarnickou společností Czech Brewmasters v Indii. Během lockdownu zaujal média průjezdy všech českobudějovických ulic na kole a také objetím sta kilometrů kolem náměstí Přemysla Otakara II.

 

zahraniční trasa                                                                                             Maroko

Královskými městy Maroka

text a foto Vít Čenovský

Vít Čenovský už má procestovanou Evropu křížem krážem, byl několikrát v Asii, v Rusku i v několika postsovětských republikách. Zatím však vynechával Afriku. Egypt se svými destinacemi, jako je Hurghada, hned jako cyklocestovatel vyškrtl ze seznamu. Při vybírání dalších možných destinací vhodných pro cykloturistiku ho zaujalo Maroko. To ho lákalo nejen svojí islámskou kulturou, ale i historickými královskými městy a vynikající kuchyní. Zaměřil se na stará města (medíny) se svými středověkými trhy a chtěl přejet Atlas – nejvyšší pohoří severní Afriky, o jehož krásách jsem slyšel již mnohokrát. Spolu s parťákem se dotkli Afriky.

 

 

rozhovor

Odhodlaný a zapálený Čestmír

připravila Slávka Chrpová, foto archiv Čestmíra Kalaše a Chris Auld

Představte si, že vám je 48 let a nemáte žádné znalosti v daném oboru. Pustili byste se do založení nové firmy? Půjčili byste si na to od banky a vložili do toho všechny svoje úspory? Ano, přesně takhle začínal v roce 1991 Čestmír Kalaš, zakladatel firmy Kalas Sportswear, která nyní prodává výrobky do padesáti zemí světa a v jejíchž dresech jezdí ti nejlepší závodníci na planetě. Jediné, co trenérovi cyklokrosového týmu a bývalému závodníkovi nechybělo, bylo nadšení, obětavost a zapálení pro věc. Díky své nezdolné činorodosti zbudoval rodinnou firmu na pevných základech. Loni proto mohla oslavit třicet let své existence.

 

 

 

pohledem fyzioterapeutky

Zaostřeno na stehna

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Stehno, konkrétně jeho zadní strana, je častým slabým místem, takzvanou Achillovou patou našich čtenářů. Přestože důležitost protahování hamstringů jsem ve svých článcích skloňovala snad ve všech pádech, dnes se na našich cyklotoulkách po lidském těle ještě jednou zastavíme právě na odvrácené straně našich stehen a prozkoumáme další možnosti řešení bolavých hamstringů.

 

 

 

 

Termosky, zateplené lahve a vaky

Jak na pití v zimě

připravil Honza Galla

foto archiv značek a časopisu Cykloturistika

I v chladném počasí mnozí z nás rádi vyráží na kolo. A právě v takových náročných podmínkách možná hledají co nejlepší způsob, jak se zahřát nápojem, který si vezou z domu. Tahat termosku z brašny není vždy příjemné, člověka to zdržuje, může při tom prochladnout a nejlepším řešením je zkrátka mít možnost pít za jízdy

 

 

 

 

 

nový seriál

jiné končiny naší krajiny                                                                   Smrčiny

Dva dny v nejzápadnějším pohoří Česka

text a foto Jan Hocek

Možná jste zaznamenali, že v roce 2020 vznikly dvě nejdelší turistické trasy pro pěší a cyklisty – Severní a Jižní stezka Via Czechia. Jako autor těchto tras jsem byl redakcí požádán, abych připravil seriál článků o jejich zajímavých a někdy i méně známých úsecích. Navazuji tak na Jirku Juříka, který zde psal podobné články v letech 2015–2017. Postupně vám zde představím šest vícedenních přejezdů našich pohraničních pohoří na trasách, kam se dobře dostanete veřejnou dopravou a kde cestou najdete dobré ubytování. Pro některé to mohou být tipy na samostatné výpravy a někdo zde možná najde inspiraci vyrazit na celou trasu Via Czechia a přejet celé Česko na kole!

 

 

Říká se, že začátek každé cesty je těžký. Když jsem ale vyrazil od patníku označujícího nejzápadnější bod České republiky, šlapalo se mi lehce, i když tato doporučená trasa Smrčinami je jen 73 kilometrů dlouhá, přede mnou ležela přes tisíc kilometrů dlouhá štreka po trase Severní stezky Via Czechia. V oblasti Smrčin jsem byl sice poprvé, ale putování neznámou krajinou je podle mých zkušeností psychologicky lehčí. Netížila mě znalost překážek a ani vědomí, jak daleko ještě musím doputovat.

 

 

Ženy a bicykly v zrcadle času                                                                                   Juli Furtado

Biková star poražená záludnou nemocí

text Ivo Hrubíšek

foto archiv autora a uvedené zdroje

Americká bikerka, první opravdová hvězda ženského mountainbikingu první poloviny devadesátých let, o níž psali sportovní novináři v samých superlativech – legenda světového mountainbikingu, nekorunovaná královna ženské horské cyklistiky, fenomenální bikerka ze Skalistých hor … Ale pak přišla těžší bitva, než byly ty se soupeřkami na bikových tratích – bitva se záludnou nemocí.

 

 

Oblékáme se na kolo, 1. díl

Technologie ve službách pohodlí

text Karel Kuchler

foto autor a archiv Cykloturistiky

 

Proměnlivé jarní povětří je každoroční prověrkou zkušeností cyklistových. I ti ostřílení občas nestálé počasí podcení a namísto rozběhu kýžené sezony skončí v posteli s nachlazením. Není tedy vhodnější doba na článek o oblečení než právě termín prvního vydání Cykloturistiky.

 

 

 

Vrchařská Koruna Třinecka

Kombinace protikladů

text Tomáš Sedláček

foto GOTIC, p. o. a uvedené zdroje

Východní cíp ČR je pro většinu Čechů spojen především s hornickou a hutnickou činností, takže si vybaví smog, těžební věže, haldy hlušin, továrny, nezaměstnanost a vesničany v teplácích mluvící „kratce“ nesrozumitelnou kombinací češtiny, polštiny a němčiny. To už však dávno není pravda a krajina se změnila k nepoznání. Jen naše řeč zůstala nepochopena.

Pokud však již máte dost pískovcových věží s davy Poláků nebo moravských vesniček obklopených vinicemi, z jejichž sklípků se čas od času vykutálí pár podnapilých turistů, je na čase vzít odvahu, sbalit si slovník s nářečím „Po naszymu“, šlápnout do pedálů a navštívit Moravskoslezský kraj!