Úvodník č. 1/2021

 

Rozhovor se Zuzkou a Michalem Blažkovými

 

Vybíráme z obsahu
cyklistický byznys a koronavirus
Rychlík bez strojvedoucího

text a foto Karel Kuchler

Když loni v březnu stáhly cyklistické prodejny rolety v důsledku první protiepidemické uzávěry, nebylo nikomu do smíchu. Obchodníkům zrovna přicházela kola z předobjednávek, z firemních účtů mizely miliony, ale prodávat se nesmělo. Kdo však vyrazil do přírody a sledoval dění okolo sebe, brzo si uvědomil, že by to pro cyklistiku mohlo dopadnout dobře. Ale má to svá úskalí. O aktuálním dění v cyklistickém byznysu přináší přehled náš dobře informovaný autor Karel Kuchler.

 

 

 

 

Cykloturistické oře roku 2021
Bez překotného vývoje

text Honza Galla, foto archiv značek

Stejně jako v minulých letech i letos pro vás přinášíme přehled kol vhodných pro tu „naši“ cyklistiku. Letos je sice poněkud rozdělen, protože bikepackingová kola mají svou vlastní rubriku, ale to vlastně ničemu nevadí. V posledních letech se zdá, že bezmotorová cyklistika ve vývoji poněkud zpomalila. Už není nutné každý model rok co rok zásadně vylepšit, ale někdy stačí jen pozměnit barvu, což je možná dáno i tím, že úsilí mnoha vývojových týmů se dnes upírá právě k elektrokolům.

 

 

 

 

 

zahraniční cyklotrasa                                                                           Nový Zéland
Natěžko po trailech Severního i Jižního ostrova

text a foto Vít Čenovský

Rád jezdím extrémní bikepackingové závody typu Loudání českou krajinou. Vzhledem k mému dřívějšímu datu narození si netroufám absolvovat tyto závody v minimalistickém stylu přípravy tak, jak to často slýchávám na startu: „Letos nemám nic najeto, maximálně dvě stě kilometrů. Na víc jsem neměl čas.“ Já si ho udělám vždy. Tentokrát mi vlezla do hlavy myšlenka procestovat v rámci každoročního tréninku Nový Zéland. U nás se v zimě v blátě a sněhu sice dá jezdit, ale v teple je to příjemnější. Na jižní polokouli začíná jaro v listopadu a léto vrcholí v únoru. Délka cesty tak byla dána nejdelším možným pobytovým vízem, které činí tři měsíce. Tak dlouho jsem ještě nikdy necestoval…

 

 

 

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času
Nejlepší krasojezdkyně všech dob
(Anna Matoušková)

text Ivo Hrubíšek

foto archiv Jitky Borovičkové

Psal se rok 1939, když se v malém dvoutisícovém městečku Němčice nad Hanou narodila budoucí nejlepší světová krasojezdkyně své doby. Již od malička projevovala velké pohybové nadání, kterého si všiml její otec a snažil se ho co nejvíce rozvíjet, když pod jeho přísným dohledem pravidelně cvičila v místní sokolovně. Ze své dcery chtěl mít krasobruslařku (však také na jedné z dětských fotografií je v této roli), případně gymnastku. Osud však rozhodl jinak a v jejím případě mimořádně příznivě.

 

 

 

 

 

Letem bikepacking světem
Cestování na lehko

připravil Jakub Kasl a Honza Galla

foto archiv značek

Vážení čtenáři, bikepacking se stal novým trendem mezi cyklistickými tuláky, a tak ani my nemůžeme zůstávat pozadu. Rozhodli jsme se v nové rubrice přinášet zajímavé aktuality, tipy a užitečné odkazy ze světa „light traveling“.

 

 

 

 

 

domácí cyklotrasa
Kovidové kvarteto na Mělnicku

text a foto Vladimír Pustina

Když jsme při putování kolem vlasti přejížděli hranice všude, kde se nám zrovna zamanulo, vůbec nás nenapadlo, že se kvapem blíží doba, kdy to zas nebude možné. Nešlo ovšem o nové spuštění železné opony, jen příroda zpupným pánům tvorstva znovu důrazně připomenula, že je nejvyšší čas změnit naše chování k ní – leč tentokrát už vyrukovala s docela těžkým kalibrem. A tak nezbylo, než uchýlit se na čas do domácích luhů a hájů, rozhlédnout se, co je kolem nás pro cyklisty nového, a ejhle, ukázalo se, že podél Labe a Vltavy toho na sever od Prahy najdeme docela dost.

 

 

 

Ocelové poklady z našich půd a sklepů
Favorit
retro gravelbike, zimák i městské kolo

text a foto Petr Štěpánek

Zavřené hranice a omezené cestování vyvolalo v mnoha lidech touhu cestovat alespoň po okolí a bicykl si pořídili i lidé, kteří by jinak třeba raději letěli k moři. V loňském roce tak výrazně vzrostla poptávka po jízdních kolech. Vedlejším efektem této nákupní horečky je dočasný a občasný nedostatek kol běžných velikostí nebo potřebných součástek. A je mezi námi nemálo těch, kdo nechtějí novou spotřebou zatěžovat planetu a starší kolo využijí třeba jako zimáka, gravelbike nebo kolo do města s blatníky. Pro vás všechny máme malou ukázku, jak si poradit.

 

 

 

 

kola z pohledu našich předků
List, jak žil kdysi český bicyklist

připravil Milan Krčmář

Říká se, že není nic staršího než včerejší noviny – člověk se z nich vlastně nedozví vůbec nic nového. Jenže otevřeme-li noviny staré sto let, to je jiná! V nové rubrice vám budeme přinášet zajímavé zprávy, které si mohli v novinách přečíst naši prapradědečci, ovšem neodpustíme si komentáře zasazené do dnešního kontextu. Někdy je pojmeme s humorem, někdy ale přineseme i určité vysvětlení, které danou zprávu ozřejmí. Ať se pobavíte, či naopak podivíte, jistě našim předkům provoláte slávu, jak se o tom zpívá v Hymně velocipedistů.

 

 

 

 

pohledem fyzioterapeutky
Boky nelžou

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Ano, boky můžeme řádně rozvlnit i na kole, a když se občas dívám na záběry cyklistů jedoucích v pelotonu na Tour de France, říkám si, že snad mají nějakou taneční průpravu. Ve skutečnosti ale už kdejaký cyklista někdy syčel: „Zase mě bolí ta kyčel.“ Pojďme se na ni podívat zblízka.

 

 

 

 

Cesta malého Hovňouse napříč Moravou
Rodičové drazí, kam jste mě to vzali?

nadiktoval: Josef Sázavský, kecal do toho: Antonín Sázavský, zapsala: Tereza Sázavská, upravil: Jiří Sázavský, foto: Tereza Sázavská, Tomáš Kostlán, kresby: Eva Adámková

Volně inspirováno knihou Jeffa Kinneyho Deník malého Poseroutky

Rodiče mě pořád nutí do různých otravných věcí, jako je třeba škola, sport, hudba, procházky a tak. Přitom dobře vědí, že já nejradši pařím na tabletu, koukám na animáky a dělám kraviny s bráchou. V létě, kdy aspoň ta škola není, musím jezdit na výlety. Na kole! Letos si rodičové vymysleli, že pojedeme na Moravu, že prý to pro nás z Jizerek bude exotika. Zaznamenali jsme to, aby si každý mohl přečíst, jak těžký je život malého kluka.

 

 

 

Výzvy k poznávání krás
Vrchařské koruny Česka i Slovenska

připravil Michal Horský

foto archiv VKV

Baví vás poznávat nová místa? Hledáte tipy na vyjížďky? Chcete překonávat sami sebe? Nebo si jen prostě chcete na kole zlepšit svou fyzickou kondici? To vše vám nabízí cykloturistický projekt s názvem Vrchařská koruna. Za sebou má již osm let existence a v loňském roce se do něj mohli cyklisté zapojit v celkem 27 regionech České republiky a Slovenska.

 

 

 

 

 

 

rozhovor
Adam Hloch
Ideový guru „véčkařů“

připravila Slávka Chrpová

I když projekt Vrchařských korun existuje už osm let, na stránkách Cykloturistiky jsme mu moc velký prostor nedali. Rádi bychom to napravili, a tak jsme podrobněji vyzpovídali ještě jeho zakladatele. Kromě projektu VKV totiž vymyslel další a mnohé z nich mají také charitativní charakter.

 

 

 

 

rozhovor
Japonsko
Pro lásku světa kraj

připravila Slávka Chrpová

foto Michal a Zuzana Blažkovi

Zuzana a Michal Blažkovi, alias MIZUBIZU, vyrazili v červnu 2018 s ročním vízem na nejsevernější bod Japonska. Postupně jižním směrem na kolech projeli všechny hlavní ostrovy a takřka všechny prefektury. Prozkoumali místa, kam běžní turisté nejezdí, nocovali, kde se dalo − v kempu, v parku, v love hotelu, na veřejných WC, před pětihvězdičkovým hotelem, do kterého je nakonec manažer zdarma pozval, u místních, kteří je lanařili do buddhistické sekty…, ale hlavně zjistili, že Japonci jsou překvapivě pohostinný a vůbec ne tak zvláštní národ, jak se traduje v médiích. Své čerstvé manželství podrobili slušné zatěžkávací zkoušce: na výpravě spolu doslova vybydleli 1,2 m široký stan a urazili téměř 10 000 km. A to přitom Michal kolo nesnáší! Ale pro lásku světa kraj.