Ukázky z časopisu

Úvodník č. 2/2021

 

Střed Evropy cestou z Aše k Aschu

rozhovor
Holka s neklidnýma nohama

připravila Slávka Chrpová

foto Veronika Jiřičková

Veronika Jiřičková o sobě říká, že není žádný velký cestovatel. Má prostě jen neklidné nohy, a jakmile každý měsíc nenavštíví nějaké zajímavé místo, je nesvá. A alespoň jednou za rok potřebuje nějaké to dobrodružství. Na Islandu, v zemi vichru, horkých jezírek, vodopádů, projela na koloběžce tisíc kilometrů. Vydala se ale i na u nás skoro neznámou nejstarší křesťanskou poutní cestu Via Francigena. Tu začala v Miláně a za 15 dní ujela 853 km s celkovým převýšením 9900 m. Projela tak velkou část Itálie v kuse a poznala, jak rozmanitá a kopcovitá je.

 

 

 

rozhovor
Od hasiče k šití brašen

připravila Slávka Chrpová, foto autorka, Alexej Taukachou a archiv Martina Kubeše

Už velmi dlouhou dobu hledám na trhu sériového výrobce, který by měl ve svém portfoliu rámovou brašnu pro celoodpružené kolo. Takovou, aby se mi do trojúhelníku vešel bidon na lahev, a ještě abych využila celou délku horní rámové trubky. Ale nikde nic. Nula. Všechno dlouhé, široké nebo nevhodné. Nedávno jsem dostala tip na zakázkovou výrobu Martina Kubeše. Moje radost byla o to větší, že jeho produkty vznikají v malé dílně v Českých Budějovicích, kde nyní trvale žiji. S obhlédnutím jeho produktů přišel i nápad na rozhovor s člověkem, který se k šití dostal naprosto neobvyklým způsobem a pro něhož se stalo i koníčkem  

 

domácí cyklotrasa
Žitavská poutní cesta za humny

text Stanislav Kysilka

foto Roman Chládek

Bylo jaro 2020 a první vlna pandemie právě vystrašila lidstvo. Proto jsme se v té době, kdy bylo zakázáno vycestovat z naší republiky, rozhodli, že si na kolech projedeme svatojakubskou Žitavskou poutní cestu. Máme ji tak blízko (žijeme v Liberci), ale nikdy na ni nebyl čas. Na jaře toho roku jsme měli najednou volného času dost a dost. Inspirujte se 150 km dlouhou trasou.

 

 

 

 

zahraniční region       Itálie
Euganejské vrchy – ráj cykloturistů

text Irena Špringlová

foto autorka, Anna Zápotocká a archiv Cykloturistiky

V létě jsem si splnila jedno cestovatelské přání – podniknout se svými dětmi putovní akci. Tedy jak se říká „na těžko“. Měli jsme dva hlavní cíle – tím prvním bylo projet trasu z renesanční Vicenzy k Jaderskému moři – do Chioggie, „Malých Benátek“. Naším druhým cílem bylo prozkoumat Euganejské vrchy (Colli Euganei), jejichž neznalost mě doslova dráždila! Kdykoliv jsem se totiž v minulých letech dala do řeči s nějakým italským, ale i německým nebo anglickým cykloturistou, nadšeně mně cyklostezky v Colli Euganei doporučoval. Mluvili o rovinatých cyklostezkách kolem zámků, honosných vil z doby renesance a panských sídel bohatých Benátčanů. Toto nevelké pohoří vulkanického původu má být proslulé vinohrady a termálními prameny – dokonce nejstaršími a nejrozsáhlejšími v Evropě.

 

 

Vybíráme moderní multiklíč
Kapesní kámoši

text Karel Kuchler

foto archiv výrobců

Kompaktní cestovní nářadí je neodmyslitelnou výbavou každého zodpovědného cyklisty. Při pohledu na svůj multiklíč možná nabudete dojmu, že na tomto poli bylo již vše vymyšleno. Nikoli! Podoba nářadí totiž důsledně kopíruje technický vývoj jízdních kol a zároveň se přizpůsobuje novým potřebám jezdců.

 

 

 

 

 

kolem vlasti
Střed Evropy cestou z Aše k Aschu

text a foto Vladimír Pustina

Vláďa Pustina se se svým týmem při cestách kolem vlasti otočili v nejzápadnějším koutě Čech zpátky k východu a dostali se do Hercynského lesa, kde se kdysi proháněli římští vojáci, později bdělí strážci s psí hlavou na výložkách, kteří za časů totality protkali hory spletí vojenských silnic a signálek, přesně kopírujících hranice republiky. A zastavili se přitom i ve středu Evropy.

 

 

 

 

Výzvy k poznávání krás
Vrchařská koruna Valašska

text Adam Hloch

foto archiv VKV

V minulém vydání časopisu jste si mohli přečíst rozhovor s autorem myšlenky Vrchařských korun Adamem Hlochem. Postupně vám budeme na našich stránkách představovat zajímavé lokality některých korun. Těch je aktuálně 26, a to po celém území ČR a Slovenska. Historicky první korunou byla ta na Valašsku (VKV), která má v posledních letech přes 1000 účastníků. Místa z této destinace jsme se vám rozhodli představit jako první.

 

 

 

výběr rámových brašen
Uvnitř rámu

připravil Honza Galla
foto archiv výrobců

Rámová brašna má ve světě bikepackingových zavazadel své nezastupitelné místo. Je určena pro ty nejtěžší kusy vybavení, jako je nářadí, vařič, nebo hmotné kusy jídla. Zároveň je však její výběr a umístění nejkomplikovanější, protože tvary rámů a potažmo brašen ovlivňují nejen jednotlivé typy kol, ale také velikosti, odpružení, sloping atd. Na mnohá kola je tak velmi těžké jakoukoliv takovou brašnu vůbec koupit. Zvláště pokud se budeme bavit třeba o celoodpruženém kole, na kterém jezdí dáma nízké postavy. Ale i takový problém má své řešení, které najdete v našem krátkém výčtu rámovek. Rozhodně není všeobjímající, protože bikepackingovými brašnami se dnes už zabývá kdekdo.

 

 

celý měsíc v městském provozu
Tern GSD
plnokrevný náklaďák do města i do vsi

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Loni v létě jsme představili kompaktní verzi Ternu HSD. Částečně skládací elektrický náklaďák nás nadchl. A tak, když se uprostřed letošních mrazů konce zimy a stále nepřicházejícího jara naskytla příležitost otestovat většího bráchu GSD, neváhali jsme ani vteřinu. A neubráníme se srovnávání.

 

 

 

 

 

Cesta malého Hovňouse napříč Moravou
Můj život je v koncích!

nadiktoval: Josef Sázavský, kecal do toho: Antonín Sázavský, zapsala: Tereza Sázavská, upravil: Jiří Sázavský, foto: Tereza Sázavská, Tomáš Kostlán, kresby: Eva Adámková

Minule jste se dozvěděli, co všechno jsem musel přetrpět na začátku toho našeho vypečeného výletu. Tak třeba cestu vlakem, prohlídku dolu, balení spacáku a útok komárů. Myslel jsem, že to nejhorší mám za sebou, ale nemohl jsem tušit, jaké hrůzy mě ještě čekají. To teprve něco uvidíte!

 

 

 

 

 

pohledem fyzioterapeutky
Bolest srazit na kolena

text a foto Bc. Nikola Dostálová, ordinace Beyond Physio

Koleno je poměrně složitý kloub. Není to jeden z těch, kde se potkává jen hlavice s jamkou, asi jako když si na holou hlavu dáte čepici. Koleno je taková „fintilka“. Rozhodně nemá „holou hlavu“ a k čepici si přidalo ještě ozdoby po stranách ve formě pevných postranních vazů, měkkou a důmyslnou podšívku, která mezi naší pomyslnou jamkou a hlavicí pomocí menisků a vnitrokloubních vazů pomáhá zajistit stabilitu. Ano, naše kolena mají „pod čepicí“ a my se jim dnes podíváme na kloub. Jen anatomicky seriózněji.

 

 

ženy a bicykly v zrcadle času
„La Mamma“ závodila do šestačtyřiceti
(Maria Canins)

text a foto archiv Ivo Hrubíška

Přezdívku „La Mamma“, tedy „mama“ nebo „máma“, si vysloužila italská cyklistka Maria Caninsová tím, že závodila a vítězila ještě v letech, kdy si její někdejší soupeřky již dávno užívaly sportovního důchodu. Koneckonců když začínala s cyklistikou, maminkou již byla, měla dceru Concettu. Tato přezdívka může být chápána, a asi většinou bude, jako posměšná, dehonestující, či dokonce urážlivá. Ale mohla by být interpretována i docela jinak, jako uznání a obdiv její sportovní dlouhověkosti. Navíc při udržení velmi solidní výkonnosti, držící krok s těmi nejlepšími.

 

 

 

Letem bikepacking světem

připravuje Lucie Káplová, Slávka Chrpová a Pavel Macháček

foto archiv Cykloturistiky a uvedené zdroje

Pro tuto novou rubriku jsme připravili tentokrát pár zajímavostí. Důkaz o tom, že bikepacking není nějaký extra výmysl dnešní doby, neboť už před více než sto lety tu máme parádní příklad, a to i s fotomateriálem o pozoruhodné výpravě, kterou podnikli vojáci americké armády v létě roku 1897. Pozvánku na dálkový Race Through Poland, kdy budou účastníci projíždět nejkrásnějšími hornatými oblastmi jižního Polska a severního Slovenska. Dále vychází nový průvodce kombinující cyklistiku s raftingem od fotografa Steva Fassbindera a outdoorové novinářky Lizzy Scully. S pomocí dalších 20 přispěvatelů připravili průvodce, který spojuje zdánlivě neslučitelné vodáctví s cyklistikou. Vychází kniha The Ultimate How-To, History Of & Wild Adventure Stories About Bikerafting. Novinkou v kalendáři akcí pro amatérské cyklisty je seriál UltraBikers Challenge Cup. A Pavel Macháček alias Margl doporučí začátečníkům, pohodářům a rodinkařícím skupinkám různé trasy bez nutnosti GPS či mapového navigování.