Jesenické dojmy

text Slávka Chrpová

foto Alexej Taukachou

Milí čtenáři,

Držíte v ruce časopis, ve kterém je třicet stran věnováno Jeseníkům. Jde tak o druhý speciál v tomto roce. Vyslyšela jsem tak vaše prosby, kdy jste si psali především o tipy na trasy a zajímavosti z Česka. Dva speciály během jednoho roku přinášející výlety z naší domácí kotliny, to tu za dobu vydávání časopisu ještě nebylo. Snad už teď nikdo nebude moci říci, že v časopise najde málo podnětů na cestování u nás. Speciál o Hrubém Jeseníku už jednou vyšel, a to v čísle 6/2003, což je ale přesně dvacet let. Praděd sice stojí stále na svém místě, ale pod ním se toho od té doby mnohé změnilo. Byly otevřeny nové muzejní expozice, zpřístupněny štoly, jeskyně, zrekonstruovány budovy lázní, restaurací, ubytovacích zařízení, byly vyznačeny tematické dálkové cyklotrasy. Vznikla zde také nová destinační agentura, která spojuje zájmy všech subjektů a odvádí skvělou práci při přípravě nových turistických produktů a prezentaci této oblasti. Jeden z jejích počinů je také vyznačení 46 okružních tras na Šumpersku, Zlatohorsku, Jesenicku a nově Staroměstsku s názvem Yescyklo, které vám na straně 50 v základním schématu představujeme.

Liší se ale také úroveň toho, jak vám můžeme všechny ty krásy a novinky zprostředkovat. Když jsem si listovala zmíněným archivním číslem, trochu mě zklamalo. Kvalita fotografií a hlavně záběrů se změnila na míle. Dnes prezentovaná širokoúhlá panoramata a snímky z dronů, to se s těmi před dvaceti lety nedá vůbec srovnávat. Myslela jsem si také, že jsme v archivním speciálu zveřejnili tras a zajímavostí mnohem více než jen dvě. V tomto vydání vám nabízíme tři literárně zpracované okruhy, které Vláďa Pustina sám najel, k tomu prověřené čtyři základní okruhy od autorů tras Yescyklo a dále mnou osobně najetou část Čarodějnické trasy. Moc mě také potěšilo, že své rozhledny, muzea, vyhlídky, sakrální památky se vám rozhodly představit i některé jesenické obce a města. Myslím, že na třiceti stranách vám nabízíme ucelený obrázek této oblasti.

A jaká byla naše osobní zkušenost s Jeseníky? Čekali jsme trochu vykořeněnou oblast s chátrajícími stavbami a našli jsme moderní a na turisty dobře připravený region. Jeho obyvatelé musejí být ale dost odolní a otužilí, neb počasí zde bývá opravdu drsné. Sami jsme to v květnových dnech zažili. První dva dny mžilo, třetí bylo sice slunečno, ale pekelně větrno. U horní nádrže na Dlouhých stráních, kde jsme zkoušeli nafotit titulní stranu tohoto speciálu, jsme na sobě měli tři vrstvy – nahoře bylo sedm stupňů. Místní fotograf byl ale oděn jen v lehkém dresu s kraťasy a nevykazoval nějaké známky tepelného diskomfortu. Holt jsme přijeli z českobudějovické slunečné pánvičky…

Velmi nás také zasáhly expozice čarodějnických procesů v Šumperku a v Jeseníku. Především audiovizuální projekce, které jsou promítány do suché mlhy, přidávají k vykreslení situace nebohých obětí na neskutečné autentičnosti.

Zajímavé je, že každý z těch regionů, o kterém jsme připravili v minulých letech speciály, měl nějakou temnou historii. Šluknovský výběžek a Český les se stále potýká s odsunem Němců, Střední Brdy zase se skutečností, že byly po dlouhou dobu vojenským prostorem a přítomnost armády ovlivňovala život okolních obyvatel. V Jeseníkách to jsou právě čarodějnické procesy. O to více jsou tyto oblasti tajemnější a také myslím i lákavější.

Krásné léto nejen v Jeseníkách přeje Slávka Chrpová