minitest

text a foto Jakub Kasl

Tato brašnička na vidlici se hodí každému cyklistovi, který hledá spolehlivou a prostornou brašnu pro přepravu svých nezbytností. Díky své voděodolné konstrukci je také ideální do jakéhokoli počasí a udrží vaše věci v suchu a bezpečí. Jednou z největších předností těchto „mini brašen“ je jejich kompaktní velikost. S úložným prostorem o objemu 5,8 litru/1 kus pojmou v páru téměř 12 litrů materiálu. S váhovým limitem tři kilogramy na jednu „kapsu“ to nabízí širokou škálu předmětů k uskladnění. Avšak, jak jsem se na šumavských lesních cestičkách přesvědčil, v porovnání s „dospělými“ předními brašnami nedělá tento výrobek z kola plně naložený „tank“ a zachovává jeho průchodnost i obtížnějším terénem, než je asfaltová cyklostezka. Je na vás, co naložíte. Velikost je rolovacím zavíráním v podstatě nastavitelná, takže je vhodná pro různé typy jízdního stylu, od čehož by se měla odvíjet zejména váha nákladu. Osobně jsem na testovací vyjížďku po kopcích zvolil na levou stranu třísezonní péřový spacák a na druhé se natřásal lehký kuchyňský set spolu s instantními dobrotami.

Při serióznější bikepackingové vyjížďce bych zřejmě pro příště vyměnil spacák za lehkou péřovou bundu a další oblečení pro rychlou regulaci teplotního komfortu. Fork-pack je totiž velice snadno dostupné úložiště, a tudíž je škoda umístit do něj spacák, se kterým potřebujeme manipulovat pouze ráno a večer. Instalace brašny je velice snadná zejména v případě, že vaše kolo disponuje připravenými závity na vidlici. Pokud však, tak jako já, používáte na svém bikepackingovém speciálu například vidlici odpruženou (bez bočních závitů), nezoufejte. I na nás renomovaný výrobce Ortlieb myslel. Součástí zakoupeného setu je nejen samotná brašna s držákem Quick-Lock-S, ale též pásky a inserty, které bezpečné upevnění na takovou vidlici vyřeší.

Nabízí se nám také srovnání s podobnými výrobky, které se na trhu vyskytují. Většinou se označují jako „Anything Cage“, v překladu vyhledávače pak naleznete „nosič na vidlici“. Ty jsou zpravidla řešeny jako větší robustní „košík na lahev“, do kterého se popruhem přidělává libovolný vak odpovídajících rozměrů. Sám jsem takové řešení často používal, ale předpokládám, že po tomto testu se k němu již nikdy nevrátím. Systém Quick-Lock-S je totiž mnohem rychlejší, pohodlnější a zdá se i bezpečnější, než jakýkoli popruh či gumový řemínek.

Pokud bych však přeci jen hledal do testu něco, o čem bych s návrhářem výrobku vedl polemiku, byl by to tmavý vnitřek černé brašny. V případě, že ji využijete pro uložení zmíněného spacáku či na rychle dostupné oblečení, s problémem se nesetkáte. Pokud však před setměním hledáte v útrobách mezi kuchyňským vybavením třeba zapadlý zapalovač, budete se muset spolehnout spíš na hmat než na vizuální orientaci. Prodejce by však na tuto připomínku zřejmě našel rychlou odpověď. Chcete-li se vyvarovat této drobné vadě na kráse, pořiďte si brašnu v červeném provedení. Barevná varianta usnadní hledání drobností, a navíc může zafungovat i jako bezpečnostní prvek pro viditelnost vašeho kola v silničním provozu. Tady se však již dotýkáme subjektivního pocitu a vkusu jednotlivého uživatele. Brašna je v nabídce i ve 4,1l/5,8 l variantě jako ORTLIEB Fork-Pack v bikepackingovém materiálu.

Celkově je z mého pohledu brašna Ortlieb Fork-Pack Plus 5,8 L i s cenovku 1540 Kč za jeden kus vynikající investicí. A to jak pro náruživého cyklocestovatele, tak pro příležitostného víkendového bikepackera. Fork-Pack je produkt, který díky své kvalitní konstrukci, dostatečnému úložnému prostoru a univerzálnímu designu jistě dokáže zpříjemnit a obohatit vaše cyklistické zážitky.


plus

voděodolná, kompaktní velikost 5,8 l, rolováním nastavitelná velikost, snadný přístup, instalace pomocí držáku Quick-Lock-S

minus

v černé variantě tmavý vnitřek brašny