text a foto Slávka Chrpová

Na výlety i do práce je naprosto důležitá vaše viditelnost zezadu. Jet bez zadního osvětlení, to se rovná velkému průšvihu. Na trhu je celá řada výrobců zadních světel. My jsme sáhli po osvědčené značce Topeak, která získala mnoho ocenění na veletrzích Eurobike či Taipeicycle, a mnohé její produkty zvítězily v testech časopisů Mountain bike či Road Bike Magazine.

Co všechno můžeme vyčíst jen z názvu světýlka? 30 znamená, že světlo vydává světelný tok 30 lumenů. A je k přírodě šetrné a dobíjí se přes USB kabel. To jak přímo ze sítě, tak také z počítače nebo mobilu. Pokud je zcela vybité, pak nám trvalo nabití přímo ze sítě necelou hodinu. Budete napájet 3.7V integrovanou baterii. Že dobíjíte, bude signalizovat malá žlutá diodka. Jakmile se světlo dobije, diodka zhasne. Vstup pro USB kabel je naspodu světla a je chráněn gumovým krytem. Testerku potěšilo, že je blikačka velmi variabilní a díky třem plastovým nástavcům ji můžete připevnit k sedlovce, na brašničku i třeba na helmu. Stačí jen vysunout a nasunout do drážek přímo na světle příslušný nástavec a je to. Uchytit světlo k brašničce či na helmu lze pomocí gumových objímek ve tvaru osmiček, které se zaháknou za plastové úchytky na světle. Výrobce do sady přidává dvě, jednu velikosti M a druhou S. Podle toho, jak máte silnou sedlovku nebo třeba trubku na nosiči, zvolíte gumičku. Ale můžete vytvořit i XLkovou objímku tak, že do sebe gumičky zaháknete. V eskové gumičce vidíme jedno z mála slabších míst, kde by se oko mohlo v budoucnu po zpuchření snadno přetrhnout.

Světlo má tři režimy svícení – konstantní, svícení horní ledky a blikání spodní ledky, blikání obou ledek. Pokud bude svítit konstantně, vydrží světlo dle naší zkušenosti dvě a půl hodiny, při blikání spodní ledky čtyři hodiny. A pokud budou blikat obě ledky, pak výrobce uvádí až 30 hodin svícení. Po špatné zkušenosti se zadním světlem na opravdu vlhkých Azorských ostrovech, kdy se testerce do světla dostala voda a pak světlo nešlo vypnout a svítilo a svítilo, až se vybilo, byla zvědavá na voděodolnost. Tu výrobce uvádí IPX6. Z devíti možných stupňů. Přičemž nejvyšší kategorie IPX9 musí mít výrobky vhodné pro hloubkové potápění či podvodní instalaci. IPX6 pak patří výrobkům odolným proti silnému proudu stříkající vody s tlakem až 100 kN/m2 průtokem 100 l za minutu. Navození takových podmínek si při jízdě na kole jen těžko dovedeme představit. My jsme tedy testovali světlo deset minut pod silným proudem sprchy. Vlhkost se dovnitř nedostala a světlo dál fungovalo bez problémů. Světlo je velice lehké, váží pouhých 17 g. Pokud byste chtěli ještě větší „šajnidlo“, Topeak má ve svém portfoliu podobný produkt se 100 lumeny. 

 

plus

voděodolnost, lehkost, variabilita uchycení, dlouhý čas svícení při blikání obou ledek, možnost dobití přes USB kabel

 

minus

V budoucnu možné přetrhnutí eskové gumičky