text a foto Karel Kuchler

Produkty Selle SMP od ostatních podobně vyhlášených italských výrobců sedel rozeznáte velmi snadno. Charakterizuje je tvar se širokým středovým otvorem a dolů zalomenou špičkou. Značka každou křivku detailně zdůvodňuje – středový kanál má eliminovat tlak na prostatu a cévy, zachovat prokrvení a umožnit dobrou ventilaci citlivých míst. Sklopený tvar špičky dovolí pohodlnější jízdu na přední části sedla, tvarování hlavních kontaktních ploch má zlepšit stabilitu pánve a podpořit efektivitu šlapání. Vyšší zadní část chrání kostrč a funguje jako odpružení. Komfort zajišťují také speciálně tvarované ližiny s velkým rozsahem předozadního nastavení. Se sedly Selle SMP se setkáte ve všech kategoriích od městských kol a elektrokol přes sportovní kola až po silniční profipeloton. Do testu Cykloturistiky dorazil model TRK Medium Gel, což je sedlo určené pro muže i ženy s rozestupem sedacích kostí 9 až 12,4 cm (pro širší pánve existuje varianta Large). Výrobce jej definuje jako ideál pro turistická a městská kola poháněná vlastní silou jezdce i elektromotorem. Rozměry sedla jsou 160×280 mm, za hmotností 510 gramů stojí ocelové ližiny, ale především mocná vrstva gelového polstrování. Selle SMP v testované verzi stojí 2190 Kč.

Po vybalení sedla načítáme QR kód na zadní straně blistru a studujeme návod. Rady pro montáž jsou překvapivě standardní, i tady výrobce doporučuje jako výchozí stav vodorovnou pozici. Ta však není dogmatem, špičku sedla lze podle návodu o 10 mm zvednout, nebo o 25 mm sklopit. To je také první úprava, kterou činíme po pár metrech jízdy – zobák sedla ve vodorovné pozici nepříjemně tlačí. Sedlo zároveň posouváme o pár milimetrů níže, jeho konstrukce je totiž vyšší než u modelu namontovaného na kole předtím. Těmito zásahy docílíme optimálního stavu, kdy tlak špičky mizí a žádný jiný už necítíme. Ani delší úseky na rovině nás nenutí do jízdy vstoje, středový kanál je výborně provedený a skutečně eliminuje tlak na citlivé partie. Sedlo jej však nekoncentruje ani v jiných místech. Po tříhodinové vyjížďce jsme nenašli žádnou oblast, která by jakkoli trpěla, cítíme jen trochu větší tření vnitřku stehen o široký tvar špičky. Ale ani na tomto místě pokožka nedošla újmy. Příjemným překvapením pro nás byla také dobře vyvážená tvrdost polstrování, které nabídlo očekávaný komfort, ale zároveň i dostatečnou oporu pro sedací partie při delší jízdě. Jediné, s čím bychom s výrobcem příliš nesouhlasili, je možnost komfortního posouvání se po sedle. Podle našeho názoru přílišnou volnost při změně pozice nedává. Naštěstí vás ale k poposedávání díky pohodlí tohoto modelu nic nenutí.

Sedla Selle SMP vypadají trochu exoticky a trochu jiný pocit z jízdy také nabízejí. Pokud tedy trpíte problémy se sedacími partiemi, mohl by být testovaný model řešením. Volba sedla je vždy individuální záležitost, ale ověřili jsme si, že technologie značky stojí na racionálních základech a Selle SMP tvoří zajímavou a funkční alternativu k hlavnímu proudu.

 

plus

odstranění tlaku na oblast hráze, odvětrání, komfort v kombinaci s dobrou oporou při jízdě

 

minus

širší tvar špičky, vyšší hmotnost