text a foto Slávka Chrpová

Rychloupínací zadní nosič. To už je samo o sobě trochu protimluv, neboť jestli jste někdy připevňovali zadní nosič, víte, že je to většinou pěkná „pruda“, a představa, že byste ho měli sundávat nebo přendávat na jiné kolo, není zrovna lákavá. Ortlieb jako známý výrobce brašen a vodních pytlů si kladl za cíl vyrobit nosič, který by se rychle namontoval a odmontoval. Reagoval tak na potřeby zákazníků, především vlastníků gravelbiků a silniček, kteří se chtěli o víkendu prohánět po šotolinkách či závodech a v týdnu chtěli kolo využít pro dojíždění do práce. Produkt lze ale stejně pěkně použít i pro hardtaily. Výrobce chtěl tedy vyvinout produkt, který by z jednoho kola udělal rychle lehké sportovní kolo a rychle kolo pro transport. A tak vyrobil Quick Rack. Tedy doslova rychlý nosič.

Ten má dvě varianty. Jednu odlehčenou – jen s trubkami pro připevnění bočních brašen – s označením Light a druhou klasickou s ližinami i pro horní brašnu či košík. Výrobce uvádí, že k montáži tohoto nosiče zavazadel stačí 15 sekund a k opětovnému odstranění pouze pět sekund. Podobných časů jsme docílili taktéž, a to díky jednak speciálnímu úchytu na sedlovku a jednak plastovým komponentům a šroubům, které se strčí do návarků na rámu. Na sedlovku se připevňuje nosič pomocí silného plastového pásku, který se jednoduše díky otvoru zahákne za plastový úchyt a ten se pak zaaretuje. Plastové komponenty si jednou ke kolu připevníte a už je nemusíte znovu montovat. Pokud je ale budete chtít přendat na kolo jiné, tak to také není problém. Plní vlastně funkci prodlouženého rychloupínáku či zadní pevné osy.

Manipulace s nosičem byla opravdu snadná: do zářezu v nosiči jsme jen zaklesli tyto plastové komponenty a kovovými ramínky na nosiči pak secvakli k sobě. Součástí jsou také dvě kovové tyčky ze stejného materiálu jako nosič. Jedna je kratší a druhá delší. Pro montáž jsme použili tu, která nám více vyhovovala dle délky zadní stavby. Tyčkou jsme pak spojili nosič a plastové upevnění vedoucí k sedlové trubce. Vzpěry o průměru 10 mm udrží zatížení až 20 kilogramů.

Quick Rack je samozřejmě vhodný pro použití se všemi brašnovými systémy Ortlieb, ale i jiných značek. Do příslušenství tohoto setu jsou ale především dodávány upevňovací komponenty pro brašny do kanceláře a města, jež jsou vybaveny systémem QL3.1. Výhodou tohoto systému je, že upevňovací komponenty zůstávají na nosiči. Brašny tak zůstávají bez výčnělků, čímž se zvyšuje komfort nošení mimo kolo. Na zadní vzpěrce nosiče je příprava pro uchycení zadní reflexní odrazky. Jako možnost a doplněk k tomuto produktu si lze zakoupit také blatníky Ortlieb Quick Rack Mudguard (ve třech variantách – pro silnici, MTB i gravel/treking), které se k nosiči nacvakávají stejně rychle jako samotný nosič ke kolu. Ty zajistí, že zůstanete v suchu a čistotě i za špatného počasí, když pojedete z práce nebo z nákupu. Nosič je vhodný pro použití na 26″ a 28″ (omezeně i pro 29″ kola – do max. šířky pneumatik 2,35″). Je ale nutné mít na nosič přípravu, tedy návarky. Ortlieb ale myslel i na ty, kteří vlastní kola bez nich. Pokud jste majitelem takového kola, pak si stačí zakoupit adaptér Ortlieb Quick Rack Seat Stay Adapter, jenž se namontuje na zadní vidlici. Jediným omezením jsou karbonové rámy, a to platí i pro montáž obou nosičů.

plus

rychlost připevnění k sedlovce i rámu, při použití adaptéru možné připnutí i ke kolům bez návarků, snadná montáž, kompatibilita s blatníkem a systémem brašen QL3.1

minus

omezení u 29″ kol do max. šířky pneumatik 2,35″