text a foto Slávka Chrpová

Brašny německé značky Ortlieb se pyšní mezi cykloturisty puncem prvotřídní kvality. I řídítková brašna z řady Ultimate si drží své místo v tomto hodnocení. Oproti své sestřičce z řady Classic, jež je na trhu již řadu let, disponuje průhlednou folií shora brašny a dále zevnitř víka polyuretanovou pevnější vložkou, která má uvnitř otvory. Vložka je ještě zajištěna z vnitřní strany víka klopou se suchým zipem. Vše toto slouží k tomu, že si lze mezi fólii a vložku vložit mapu či telefon. Obojí bude naprosto dobře chráněno. Telefon lze zvenku pohodlně ovládat přes folii. Má to jen menší komplikaci v tom, že pokud máte větší telefon, je nutné ho vložit pod folii na délku, nikoliv na výšku. Je důležité si pak provést v telefonu obrácení obrazovky na délku pro pohodlné sledování například trasy.

Otvory ve vložce slouží k odvětrávání telefonu, což jsme hodnotili jako super zlepšovák.

Dalším rozdílem oproti řadě Classic je to, že je „Fríčko“ vyrobeno z naprosto ekologického materiálu, který Ortlieb vyvinul díky své dlouhodobé snaze uvádět na trh výrobky s co nejmenším enviromentálním zatížením. Jde o polyesterový materiál, který je opatřen zátěrem z polyuretanu místo škodlivého PVC.

Co se týče vybavení brašny, tak testerka kromě již zmíněné možnosti vnořit mapu či telefon pod folii ocenila vnitřní malou kapsičku na drobnosti, které by se jinak v nijak jinak dělené brašně špatně hledaly, a dále karabinku na klíče. Ty jsou takto naprosto po ruce, bez zbytečného přehrabování. K otvírání slouží plastové poutko, které vypadá, že by mohlo vydržet dlouho. Ostatně Ortlieb dává na svoje výrobky pětiletou záruku, což také svědčí o lecčem… Brašna se otvírá směrem od vás, pokud zastavíte, máte otevření pod kontrolou jen vy sami. Nehrozí, že by někdo jen tak přišel a snadno zvedl víko a sebral vnitřní obsah… Dalším velkým plusem, za který dáváme palec nahoru, jsou dva silné magnety na víku a na zadní části brašny. Ty zajišťují snadné odklopení pomocí poutka a přitom pevné spojení při zavření. Není tedy třeba rozepínat např. nějaké přezky nebo čelit do budoucna opotřebování suchého zipu.

Celý komplet je doplněn o nastavitelný popruh pro nošení přes rameno, který je uprostřed doplněn o gumové polstrování pro příjemnější nošení. Testerka si také pochvalovala snadné upevnění popruhu do postranních úchytek pouhým zacvaknutí plastových poutek. Jak upozorňuje výrobce, popruh je nutné během jízdy vozit uvnitř brašny. Pokud ale zastavíte, jednoduše brašnu stiskem na adaptéru vyjmete a jdete nakupovat, nebo třeba fotit…

Celá brašna je voděodolná a uvezete v ním maximálně pět kilogramů při objemu 6,5 l.

Od roku 2020 nejsou součástí řídítkových brašen této značky adaptéry na řídítka. Při nákupu řídítkové brašny je nutné si jeden vybrat a spolu s brašnou si jej objednat. Ortlieb tak chce nabídnout svým zákazníkům možnost výběru jak varianty adaptéru se zámkem, nebo bez zámku, tak také i adaptérů pro e-biky, které mohou mít displej pro odečítání míry podpory a dalších ukazatelů umístěn uprostřed. Nebo pokud už vlastníte adaptér s Klick Fix systémem, není třeba kupovat žádný další. K variantám se zámky jsou dodávány dva klíčky. Pokud zámek na adaptéru uzamknete, utvoříte pevné spojení bez možnosti odcizení.
Samostatnou kapitolou je upevnění adaptéru. Ten se upíná pomocí ocelového lanka, který se provlékne otvory v adaptéru a křížem se jednou nebo dvakrát omotá kolem představce a řídítek a utáhne samoutahovacími šroubky. Brašna je tak pevně spojena s řídítky, takže nedochází k protáčení brašny směrem dolů. Částečně i eliminuje nechtěné otřesy. Testerka ale potřebovala k připevnění pomoc zručnějších mužských rukou a určitě i vy budete potřebovat kleště.
Brašnu je možné doplnit o vnitřní polstrování pro foto a video výbavu. Za brašnu zaplatíte 2190 Kč. Ceny Mounting Set adaptérů se podle typu pohybují od 400 do 700 Kč.

Jako další doplněk k brašně Ultimate 6 (k Ultimate 5 to nelze) bychom vám představili držák na připevnění např. světla, computeru, GPS, zvonků, blikaček atd. Na řídítkách není díky připevnění brašny moc místa a tato vychytávka vám vytvoří další prostor, kam toto vše můžete umístit. Na držák vše připevníte tak jako na řídítka (např. gumovým páskem), vlastně vzniknou jedny až dvoje další. Jen na mobilní telefon musíte mít speciální držák. Pokud máte na řídítkách umístěné světlo, přes brašnu příliš mnoho světla neposkytne, ale díky umístění na držáku dole pod brašnou se zorné pole o mnoho zvětší. Držák koupíte za 490 Kč.


plus

víko s možností vložení, ovládání a odvětrání telefonu; voděodoolnost, použití ekologického materiálu, uzamykatelnost brašny ve spojení s adaptérem, snadné odklopení a zavření díky magnetům, vnitřní kapsička a karabinka, možnost rozšíření adaptéru ještě o držák světla, gps atd.

minus upevnění adaptéru ke kolu