text a foto Slávka Chrpová

Do minitestu jsme vybrali přilbu z produkce značky MERIDA. Její hlavní předností je váha. Testerka na hlavě 280 gramů téměř necítila. K praktickým doplňkům zvyšujícím komfort nošení patří integrovaná síťka proti hmyzu zakrývající tři čelní větrací otvory. Celkem jich ale najdete na helmě dvacet jedna, což testerka ocenila hlavně v létě. Helma disponuje odnímatelným kšiltem, který šel velmi snadno sundat díky plastovým výstupkům, ale i snadno zase nasadit. Kšiltík bychom ale uvítali o trošku delší. Zvláště v letních dnech by se hodil pro větší odstínění ostrého slunce. K nastavení slouží otočný mechanismus na temeni přilby s jemnými západkami proti samovolnému povolení. Jím se stahuje plastový pásek umístěný po celém vnitřním obvodu. Jeho stabilita je zajištěna pomocí čtyř uchycení přímo do skořepiny. Otočné kolečko jde snadno přitáhnout či povolit i jednou rukou. Testerka také ocenila možnost protáhnout culík mezi plastovým stahovacím páskem a přilbou.

Na konstrukci skořepiny byla použita technologie Single In-Mold zabezpečující potřebnou pevnost a zároveň ochranu hlavy. Helmy s touto technologií se vyrábí vstřikováním

 stlačeného polystyrenu do polykarbonátové skořepiny za vysokých teplot a tlaků (cca 330 °C). Tím vzniká dokonalé spojení, které zvyšuje pevnost helmy. Přilba je vypolstrována antibakteriálními výstelkami a je vyrobena z polykarbonátu. Na trhu je produkt ve dvou velikostech obvodu hlavy 53 až 58 cm a 58 až 63 cm a v několika barevných kombinacích od modrobílé, přes růžovobílou až po černou. Jako náhradní díl je k dispozici samostatný kšilt i vnitřní polstrování. Hlavní předností produktu je poměrně nízká cena 1499 Kč, za níž lze koupit lehkou a dobře odvětranou přilbu.

 

plus

dobře odvětraná i pro letní dny, lehkost, snadnost ovládání velikosti obvodu

 

minus

kratší kšilt