Nedá se nic dělat. Podzim je prostě tu a s ním i kratší nebo pošmournější dny. Na ty budete potřebovat parťáka, který by vám udělal den delší, byli jste díky němu dobře vidět a vždy vám spolehlivě osvítil cestu až domů. Vyzkoušeli jsme, jestli takovým dobrým parťákem bude světlo tchajwanské firmy Smart, která se zabývá výrobou a vývojem světel už od devadesátých let. Do testu jsme zvolili model Smart 700. Prvním plusem sedmistovky, který jej řadí mezi moderní výrobky, je možnost dobití pomocí micro USB portu. Testerka má mnohé zkušenosti s podobnými porty, u nichž kryty většinou špatně doléhaly, po čase se odchlipovaly a někdy se i utrhly úplně. Tento je překryt bytelnější gumovou krytkou, která je dobře tvarována a skvěle zapadne do otvoru pro port. Dobití po maximálním vybití trvalo 5 hodin. Že se světlo dobíjí, signalizuje blikající modrá LED dioda. Ta, pokud je světlo nabito na sto procent, svítí modře. Naopak, pokud světlo už potřebuje dobít, je indikátorem vybití červená, stále svítící LEDka. Indikátory jsou velmi užitečné a hodnotíme jejich přítomnost kladně. Světlo má čtyři režimy – High dává světlo 650 lm, Medium 350 lm, režim Low má 220 lm. Čtvrtým režimem je Superflash, tedy stroboskopické světlo. Testerka světlo protáhla na nejvyšší režim temným Blanským lesem. Předpokládala, že když má světlo jen jednu diodu, bude paprsek soustředěn do jednoho bodu, mile ji ale překvapilo, že bylo vidět i velmi dobře do stran. Měla s sebou ještě další, dvoudiodové světlo, se kterým byl světelný proud Smartu naprosto srovnatelný. Svítivost byla i poměrně daleká, cca sedmdesát metrů. Baterie Panasonic Lithium-ion 3300 mAh vydržela svítit na nejvyšší mód přesně hodinu a půl. Pak se rozsvítila červená dioda. Světlo svítilo ještě další hodinu, světelný tok se ale výrazně snížil. Testerka byla na silnici nicméně stále vidět dobře, viditelnost se však pro ni dost zhoršila. Pokud ale neplánujete hledat, kde dávají v lese lišky dobrou noc, či absolvovat noční přejezdy hor, pak stačí využívat režim Medium, který vám vydrží šest hodin, což už je výdrž velmi dobrá. Pokud se budete pohybovat především ve městě, pak vám postačí režim Low, který má výdrž deset hodin. Ovládání módů testerka zvládla hravě pomocí horního silikonového tlačítka, které se 2 až 3 sekundy podrží pro vypnutí či zapnutí.

Upnutí světla je řešeno dvěma způsoby. Záleží, jaký vám vyhovuje více a jaká máte řídítka. První BH-669 QuickCam™ se realizuje pomocí plastového úchytu, který se nacvakne na světlo, a bytelného silikonového pásku s oky. Pásek je třeba hodně přitáhnout, aby se světlo při jízdě na nerovnostech neklepalo. Upevnění silikonovým poutkem je naprosto jednoduché. Druhá možnost je pomocí plastového držáku BH-665. Ten je pěkně vymyšlen. Jednak má v sobě silikonovou vložku s výstupkem, který se zanoří do otvoru v plastovém úchytu, a díky němuž můžete světlo upnout pevněji k různě širokým řídítkům. Mnohem více nás ale potěšil šroub, kterým se světlo přitahuje. Ten je přidělaný napevno na hliníkovém otáčecím nýtu a rozhodně ho nemůžete ztratit, což je častým nešvarem těchto upínacích šroubků. Rozměry světla jsou 115 × 39 × 40 mm a je dosti lehké, váží jen 109 gramů. Světlo je také voděodolné. Koupíte ho za cenu 990 Kč, což je skvělý poměr cena/výkon/lehkost/výdrž baterie.

plus

lehkost, poměr cena/výkon, dva druhy upnutí k řídítkům – variabilita použití na různé typy řídítek, dobře chráněný USB port, zabezpečení utahovacího šroubu proti ztracení, indikátory vybití/nabití, dobrý světelný proud se svícením i do stran

 

minus

fyzika je neúprosná 3300 mAh = 1,5 hod. při 650 lm