MINITEST

text Karel Kuchler

foto autor a Slávka Chrpová

 Osmnáctifunkční nářadí od značky Topeak na první dotek zaujme precizním zpracováním, kompaktními rozměry (76 x 41 x 18 mm), nízkou hmotností (119 g) i kvalitními materiály (boky z kovaného hliníku, bity z chrom-vanadové oceli). Ve výbavě najdete základní nástroje pro opravu moderního kola, tedy imbusy 2–6 mm, klíče T10, T15mm a T25mm, to vše doplňuje křížový šroubovák. Hlavní benefit multiklíče však bezesporu představuje integrovaná sada pro opravu bezdušového pláště knotem. Topeak Tubi 18 můžete vedle zlatavého testovaného provedení pořídit také v černé barvě, obě verze stojí shodně 1199 Kč.

Dojem z práce s tímto šperkem odpovídá očekávání – nářadí svým tvarem výborně padne do dlaně, konstrukce je pro běžné úkony dostatečně tuhá, materiál bitů se snadno nevymačká. U některých servisních zásahů byste nejspíše ocenili delší provedení nástrojů, ale to je typická daň za malé rozměry. Pokud přemýšlíte, jaké funkce zde chybí, upozorníme na absenci nýtovače, osmimilimetrového imbusu a třeba i centrovacího klíče nebo montpák. Pokud o ně stojíte, musíte si je do výbavy doplnit zvlášť. Jinak se tu klasickým funkcím nedá nic vytknout.

Zajímavější je pohled na opravnou sadu bezdušového pláště. Prvním pomocníkem, kterého lze při defektu využít, je špičatá ocelová záslepka držící pomocí magnetu v 6mm imbusu. Smyslem je vpravit záslepku co nejrychleji do místa poškození kordu a omezit tak únik vzduchu z pneumatiky, dokud si v klidu nepřipravíte knot. V utěsněném „šuplíčku“ jsou připraveny tři knoty (3,5 x 50 mm), zaváděcí vidlici s pojistkou proti nechtěnému sklopení najdete po boku ostatních klíčů. Dalším vtipným řešením je hliníkový kroužek, který na vidličku nasunete před vpravením knotu na místo poškození – při vyndávání nástroje z pláště si kroužkem můžete knot přidržet na místě a snížit tak riziko, že jej nechtěně opět vytáhnete ven. Když je operace hotová, nabídne vám nářadí také ostrý nožík (opět s pojistkou) pro zkrácení přečnívajících částí knotu.

Multiklíč Topeak Tubi 18 by neměl uniknout pozornosti žádného příznivce bezdušových plášťů. Navzdory malým rozměrům nářadí se do něj podařilo elegantně zakomponovat plnohodnotné provedení opravné sady, kterou při větším defektu každý dříve či později využije.

plus

precizní zpracování, kompaktní plochý tvar příjemný do dlaně i kapsy, pohodlná práce při opravě knotem

 

minus

nezastane funkci úplně celého nářadí – uvítali bychom alespoň nýtovač