Rozdíl ve velikosti lunety a délky pásku modelů FR 255 a FR 255S je vidět na první pohled

text a foto Slávka Chrpová

Test chytrých hodinek má u nás premiéru. Počkali jsme si, až bude na trhu ve střední třídě model, který splňuje požadavky na delší výdrž baterie, lehkost a rozumně velkou lunetu, bude mít k dispozici hlavní globální systémy s celosvětovým pokrytím – americký GPS, evropský Galileo i ruský Glonass, a jeho součástí bude také barometrický výškoměr. Modely Forerunner 255 a 255S byly uvedeny na trh letos v červnu, jde tedy téměř o horkou novinku. Název může mást, neb by mohl signalizovat, že se jedná o hodinky určené výhradně pro běžce. Ale jde o multisportovní hodinky pro řadu různých aktivit včetně pro nás důležité cyklistiky. Z jejího hlediska můžete volit dokonce mezi variantami režimu: silniční cyklistika, indoorová cyklistika, horské kolo i elektrokolo.

Hodinky jsou také kompatibilní například se světlem a radarem Varia (jehož test jsme vám přinesli v č. 4). Hodinky jsou k dispozici ve dvou variantách displeje – Forerunner 255 (pánský model) má obvodovou lunetu 45,6 mm a tloušťku 12,9 mm a hodí se tak pro obvod zápěstí 130–205 mm, 255S má rozměr displeje 41 mm, tloušťku 12,4 mm a hodí se především pro ženské zápěstí s obvodem 110–175 mm. Díky těmto rozměrů hodinky nepůsobí vůbec robustně ani na ženské ruce. FR 255 váží 49 g a FR 255S o 10 g méně. Jsou tak opravdu velmi lehké, že je testerka na ruce vůbec necítila. Ta ocenila také snadnou výměnu pásku díky páčce, kterou stačí přitáhnout, a tyčinka s pružinkou vyskočí. Systém se nazývá Quick Release. Pásky jsou k výběru jak ze silikonu, tak také kožené, které jsou ale pro FR 255S pouze v modré barvě, což bychom viděli jako malé minus. Pokud totiž máte stejně jako testerka alergii na silikon, máte minimální výběr. Ten je bohužel omezený také jen na dvě barvy u každého z modelů. U FR 255S na šedou a růžovou, u modelu FR 255 na šedou a povedenou Tidal Blue. Jemná linka kolem obvodu hodinek vylepšuje celkový design. Displej chrání Gorilla Glass 3 vyrobený v americkém městě Corning. Chemicky tvrzené sklo odolá poškrábání a nárazu a hlavně eliminuje odlesky, takže je displej dobře viditelný i za ostrého slunce. Produkt je také vodotěsný do 5 ATM. Hodinky nemají dotykový displej, ale ovládají se pomocí pěti tlačítek. Nejen díky tomu má baterie mnohem větší výdrž. Co které tlačítko ovládá, najdete na garmin.com, kde jsou velmi názorná videa i s českými titulky. Testerka se zorientovala v ovládání rychle.

Výrobek disponuje úplně novým snímačem tepové frekvence Elevate 4, který najdete u nejvyšších modelů této značky. Dále pro cyklisty důležitým barometrickým výškoměrem, jenž umožňuje vytvořit i výškový profil se stoupáním a klesáním a určení nejvyššího dosaženého bodu během jízdy. S tím souvisí i určování teploty vzduchu, ale třeba i vody v rybníku. Přidán je i kompas.

Výdrž baterie, jak už jsme se zmínili, je hlavním plusem tohoto nového modelu. Testerka se zúčastňuje dlouhých mnohahodinových závodů a vyjížděk, a tak byla zvědavá, jaké údaje hodinky poskytují. Těch je opravdu celá řada a vybíráme jen ty nejdůležitější – záznam trasy, počet ujetých kilometrů, výškový profil, nejvyšší dosažená i průměrná rychlost, spálené kalorie, pohyb v aerobní či anaerobní zóně atd. Lze nastavit i tyto možnosti: automatická pauza při zastavení (nebo zpomalení na určitou rychlost), automatické kolo (po určitém čase nebo vzdálenosti). Při příjmu všech navigačních zmíněných systémů spotřebovávají hodinky za předpokladu vypnutých notifikací – přijaté zprávy, výpisy z účtu, maily atd. (nastavení je možné v aplikaci Garmin Connect) asi 3,4 % baterie za hodinu. Což vychází na asi 29,5 hodiny. Z osobní zkušenosti testerky to vycházelo na asi čtyři až pět dnů výdrže, při dvouhodinové aktivitě s GPS a také hodinové další aktivitě v režimu bez GPS. V pouhém režimu chytrých hodinek je to pak až 14 dní. Takové hodinky mají už na delší vyjížďky pro cyklistu či multisportovce smysl.

Trasu v GPX formátu je možné například z mapy.cz nebo Kommot do hodinek nahrát, a to pomocí aplikace Connect v telefonu, a následně vás po ní mohou hodinky díky sledování pohybu po křivce i navigovat. Pozor, tenhle model ale nemá mapy, ty mají jen vyšší modely. Vidíte jen čáru, a jestli se z ní odchylujete, nebo ne, a na displeji hodinek se zobrazují také zprávy, že jste se vychýlili z trasy. Větší význam vidí testerka ve stažení odjeté trasy. K tomu, abyste ji ale mohli stáhnout, je nutné se přihlásit do svého účtu na connect.garmin.com. A až zde uvidíte GPX soubory svých tras. Přímo z aplikace Connect v telefonu stažení možné není.

Čemu dáváme palec nahoru, je funkce LiveTrack, která umožňuje sledování vaší polohy v reálném čase. Zvláště pro ty, kteří se vydávají na vyjížďky sami, může tato funkce zvýšit jejich bezpečnost. Není to ještě dost? Pak tu máme funkci asistence a detekci nehod, kdy v případě nárazu vyšlou hodinky na vaše předem nastavené kontakty informaci o nehodě – to funguje ale jen pro jízdu na silnici. Jedete na vyjížďku a zapomenete si peněženku i telefon, nevadí, s hodinkami můžete platit v obchodě. Dále je tu ranní report se souhrnem vašeho spánku (délka, poměry fází, ohodnocení), doby regenerace, stavu tréninku, stavu VST (průměrná variabilita a noční graf) a denní tréninkové doporučení. Pokud se chcete zlepšit, trenéra máte na ruce. Tréninků je v deníku Connect uložena celá řada, a to pro různé aktivity. Stačí si uložit trénink a pak odeslat do hodinek a před startem aktivity vyberete konkrétní trénink a spustíte aktivitu. Během tréninku hodinky umějí změřit VO2Max, laktátový práh, výkon, frekvenci dýchání, dobu regenerace, zátěž i efekt.

A na kolik všechno tohle přijde? 8490 korun. Oba modely existují ve verzi Music s vestavěným přehrávačem hudby, který pak pořídíte za 9990 korun.

V aplikaci Garmin Connect uvidíte přehledně délku trasy, záznam trasy, počet ujetých kilometrů, výškový profil, spálené kalorie, variabilitu srdečního tepu či teplotu

To samé je vidět zjednodušeně i na hodinkách. Mezi aktivitami lze navolit horské, silniční kolo, elektrokolo či horské elektrokolo.

Displej hodinek Garmin Forerunner 255S

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkce LiveTrack umožňuje sledování vaší polohy v reálném čase

plus

velká porce funkcí i pro cyklisty, možnost stažení i nahrání gpx tras, lehkost i rozumná velikost, výškový barometr, dlouhá výdrž, mnoho variant cyklistických aktivit, snadná výměna pásku, kompatibilita s výrobky Varia

 

minus

jen dvě barevné varianty u každého z modelů, nemožnost stáhnout gpx soubor tlačítkem přímo z aplikace telefonu, malý výběr kožených pásků