Stylový elegán s pohodlným nástupem

text Petr Štěpánek

foto Jan Veselý

Rock Machine umí skvělá horská kola pro drsné jezdce. Poslední dobou se mu daří uspokojovat i zákazníky, kteří se nechtějí pouštět střemhlav z kopce, ale chtějí si užít pohodovou jízdu terénem nebo třeba dojet do okresního města s historickou dlažbou nebo se pohybují velkoměsty plnými rozbitých silnic a historických čtvrtí s kočičími hlavami v tradiční dlažbě.

 

Rock Machine Storm e90-29 je turistické elektrokolo určené nejen pro ženy, které si rády vyrazí na výlet do okolní přírody. Kolo je skvělou volbou pro každého, kdo ocení výdrž, spolehlivost a výkon. Vzhledem k nízkému nástupu je kolo vhodné i pro osoby, které mají kvůli úrazu či nemoci omezenou hybnost dolních končetin a nástup na vysoké pánské kolo by jim činil potíže. Nástup a výstup nízkým rámem je opravdu pohodlný a bezpečný. Kolo je dodáváno ve dvou velikostech, M a L, a pokryje potřeby většiny populace.

První věc, které si všimnete na Rock Machine Storm e90-29, je jeho elegantní a stylový design. Kolo je vyrobeno s modrým lehkým, silným a odolným hliníkovým rámem. Rám je navržen tak, aby poskytoval vynikající tlumení nárazů a zajistil hladkou a pohodlnou jízdu i v nerovném terénu. Vedle odpružené vidlice RockShox Judy Silver TK se sto milimetry zdvihu se o pohodlí stará také odpružená sedlovka One1Alloy.

Vzhledem k nízkému nástupu je kolo vhodné i pro osoby, které mají kvůli úrazu či nemoci omezenou hybnost a nástup na vysoké pánské kolo by jim činil potíže.

Dlouhý dojezd s úsporným motorem

Jedním ze základních prvků Rock Machine STORM e90-29 je jeho výkonný elektrický motor. Kolo je vybavené motorem Sport Drive MD250S, který poskytuje výkon až 500 W a krouticí moment 90 Nm. Motor je spárován s integrovanou baterií Sport Drive o kapacitě 504 Wh (36 V, 14 Ah), která poskytuje dostatečný dojezd pro dlouhé jízdy. Bicykl má dle výrobce dojezd až 100 km na jedno nabití, což je pro elektrokolo dobrý výkon. Při plné asistenci ujel pětadevadesátikilový jezdec přes třicet kilometrů. V případě kombinování nižších stupňů asistence je ujetí sto kilometrů reálné. My jsme se o to v jarních chladných dnech nepokusili a bohatě nám stačil čtyřicetikilometrový výlet, z něhož jsme se vrátili s z poloviny nabitou baterií. Oproti kolům vybaveným motory od Boshe nebo Bafangu se kolo zdálo pomalejší v rozjezdu, při plné jízdě si s nimi nezadalo a motor byl dostatečně silný i při jízdě do prudkého kopce. Při správném řazení se konkurenci přinejmenším vyrovnal, v některých pasážích působil i silnějším dojmem.

Rock Machine Storm e90-29 je vybaven řadou komponentů, které zlepšují jeho výkon a pohodlí. Kolo má devítistupňový převodový systém micro Shift Acolyte Express, jenž poskytuje plynulé a přesné řazení, umožňující snadné zvládnutí jakéhokoli terénu. Má výkonné hydraulické kotoučové brzdy Alhonga, které poskytují vynikající brzdicí sílu. Můžete s nimi jezdit s důvěrou v sebe i bicykl i v poměrně náročném terénu. Přes oficiální turistické zaměření se díky plnokrevným horským kolům s plášti WTB Nineline můžete s kolem pustit na mountainbikový výlet.

Při plné asistenci ujel pětadevesátikilový jezdec přes třicet kilometrů. V případě kombinování nižších stupňů asistence je ujetí sto kilometrů reálné.

Blatníky a nosič na výlet i do práce

Další vlastností, která odlišuje Rock Machine Storm e90-29 od konkurence, je jeho ergonomický design. Kolo je speciálně navržené tak, aby poskytovalo pohodlný a efektivní nástup nejen pro ženy, ale i pro jezdce s omezenou hybností. Má řídítka s gripy Velo Ergo Grip, které zlepšují pohodlí a ergonomii při jízdě. Sedlo WTB Sport  by mohlo být ale méně sportovní, na e-bike se nám zdálo příliš úzké.

Zajímavým prvkem řady Touring jsou blatníky s integrovaným světlem napájeným z baterie a nosič, jehož nosným prvkem je právě zadní blatník. Blatníky skutečně fungují, kryjí celá kola a v jarním bahně a dešti jsme zůstali při každé jízdě zcela čistí. Přední světlo AXA Blueline 30 neslouží jen k viditelnosti kola a jezdce, ale skutečně osvítí vozovku před jezdcem, takže jej lze využít i mimo osvětlenou část obce. Zadní světlo integrované do blatníku má vysoký jas, je vidět skutečně zdaleka, a zvyšuje tak jezdcovu bezpečnost. Nosič je pevný a lze k němu dokoupit brašny. My jsme vyzkoušeli generické a s jejich uchycením nebyl nejmenší problém. Díky delší zadní stavbě nebyl problém brašny naplnit na skutečně dlouhý výlet, aniž by překážely nohám ve šlapání.

Kolo jsme díky velkým plášťům a blatníkům využili nejen na výlety do přírody, ale ukázalo se také jako skvělý pomocník při cestě do práce nebo do školy, kam jezdec nebo jezdkyně dorazí čistí a suší klidně v dámských botách nebo pánských „lakýrkách“. Jeho univerzálnost potěší každého, kdo má málo prostoru pro uskladnění kol, protože se snadno stane jeho jediným kolem, které mu poslouží na všechny způsoby a udělá radost při každé jízdě.

Zajímavým prvkem řady Touring jsou blatníky s integrovaným světlem napájeným z baterie a nosič, jehož nosným prvkem je právě zadní blatník.


Plusy

+ dobrý výkon do kopce i na rovině

+ vynikající integrované blatníky s nosičem a světly

+ plnohodnotná 29″ kola s kvalitními plášti

Minusy

– na e-bike dost úzké sedlo


Rock Machine Storm e90-29 Easy Entry Touring
je horské elektrokolo s nízkým nástupem

rám      Alloy A+-6061 T6 Mono Tubing s integrovanou baterií a motorem

vidlice/zdvih  RockShox Judy Silver TK/100 mm

řazení microSHIFT ACOLYTE

hmotnost 26 kg s blatníky, nosičem, stojánkem a pedály (L)

cena    58 990 Kč

Kolo je nabízeno také v oranžovo-stříbrné variantě.