Září září

text Slávka Chrpová

foto Alexej Taukachou

Když jsem chodila do školy, bylo pro mě září nepříjemným měsícem. Už v půlce srpna se mi při vzpomínce na to, že prázdniny budou za chvíli končit, vždy rozhostil kolem břicha nepříjemný svírající pocit. Opět nutnost vstávat, podřídit se nějakému režimu, odpoledne psát úkoly. Na vysoké škole se pak tento pocit dostavil také, ale až o měsíc později, neboť semestr zde začíná až v říjnu. Teprve s příchodem do práce jsem září začala přicházet na chuť. Konečně jsem měla možnost vyrazit na výlety mimo sezonu, bez přeplněných silnic a davů turistů. Nyní si září, a díky změně klimatu i října, užívám ještě více. Příroda se tak jakoby zklidní, nelítá tolik hmyzu, a hlavně není takové teplo. Letos se opravdu během léta v některých dnech dalo sedět maximálně tak u vody, a tam ještě ve stínu. A když tam člověk nedojel brzo dopoledne, odpoledne se už ani nedalo nasednout do rozpáleného auta. Na kolo se nedalo ani pomyslet, aspoň já jsem to tak cítila. A to miluju teplo a mám ráda jižanské destinace.

Potvrzují to i záznamy Českého hydrometeorologického ústavu ‒ letošní léto bylo v Česku s průměrnou teplotou 19,5 stupně nejteplejší od začátku sledování v roce 1961. A také je tento rok rekordmanem v počtu tropických dní, kdy jich bylo naměřeno třicet, na některých stanicích dokonce třicet devět!

A tak ten dřívější svíravý pocit, že končí léto, se letos ani nijak nedostavil. Naopak těšila jsem se, že budou konečně teploty přijatelnější a dny přitom slunečné. V září je totiž dlouhodobě zaznamenána nejnižší hodnota pokryvu oblačností a s tím související častější výskyt tlakových výší. Začne to nejdříve tzv. mariánským létem ‒ vyskytujícím se kolem 12. září, svátku svaté Marie, a pokračuje pak létem svatého Václava, kterému se u nás říká také babí léto. Tyto skutečnosti se dostaly i do lidových pranostik V září ještě slunce hojně září nebo Zářijovým jasným ohledem se ještě jednou za létem ohlédnem.

My už jsme se za ním ohlédli již teplotně, ale jaké bylo cyklisticky? Nám se podařilo najet hned na jeho začátku tři krásné destinace, které vám během dalších vydání přiblížíme. Korutanský jezerní okruh se svým Weissensee, nejvýše položeným rakouským jezerem, v kterém je možné se koupat, nás nadchl připravenými a značenými trasami, které vedou jak ke zmíněnému jezeru, tak k dalším devíti s naprosto čistou vodou. Název jihotyrolského městečka Tramin an der Weinstraße napovídá, kudy budou procházet cyklotrasy. Na poměrně strmých stráních se rozprostírají vinice, kde se zrodila odrůda tramín, jedna z těch nejoblíbenějších vůbec. Vinařský kraj nacházející se nedaleko Bolzana a v jednom z bočních údolí směřující k řece Adige nás nesmírně mile překvapil a rozhodně jsme v něm nebyli naposled. Třetí region se nachází na východní Istrii, kolem městečka Labin, které se rozprostírá na vysoké skále a jehož architektura odráží historii posledních staletí. Odsud je to ale jen pět kilometrů k tomu nejčistšímu moři, které Chorvatsko nabízí. Článek o této nepříliš známé istrijské destinaci je součástí tohoto čísla a je zamýšlen i jako inspirace pro vaše podzimní výpady na kole. Neboť v září i začátkem října je ještě na Istrii přívětivě, moře je vyhřáté a pláže osiřelé.

Já osobně se těším na podzim i z toho důvodu, že často odjíždím do teplých krajin, kam je v našem létě naprosto zbytečné se vydávat. V Karibiku a v Asii je v té době fantasticky. Proto vám nabízíme destinaci, která se na našich stránkách dlouho neobjevila. Do jižního Vietnamu do delty nejdelší řeky v Zadní Indii Mekongu vás vezme Jarda Lhota, který do těchto míst zavítal už vícekrát a k návštěvě této oblasti vás i pozve.

Tématem tohoto čísla jsou také nové technologie. Představíme vám různé chytré „hračičky“, které vám mohou cestování na kole usnadnit. V tomto kontextu se odvíjí i reportáž Honzy Gally z červnového Eurobiku, kde se probral mořem vystavovaných cyklistických novinek a ty z jeho pohledu nejzajímavější pro vás připravil. No a jeden z největších odborníků na Tour de France, Filip Grim, se ohlédne za 110. ročníkem tohoto legendárního závodu a přiblíží vám ty nejdramatičtější a nejstěžejnější okamžiky.

Přeji vám krásné počtení a spoustu ještě prozářených zářijových dní nejen na kole.

Slávka Chrpová