Obr. Explore funguje za každého počasí a displej je stále výborně čitelný
text a foto Matěj Stejskal
Bez orientace v terénu se při výletech přírodou neobejdeme. Zastavovat na každé křižovatce a zírat do mapy je ubíjející. Abychom si cyklovýlet užili na maximum a zbytečně se nezatěžovali neustálým mapováním, stačí mít po ruce Garmin Edge Explore.
Čelní straně vévodí barevný dotykový displej o úhlopříčce 3″ (76 mm) s rozlišením 240 x 400 pixelů, který obstojí i na prudkém slunci. Nechybějí ani tři fyzická tlačítka. Na levém boku tlačítko on / off, na spodní hraně pak dvojice tlačítek začátek / konec aktivity a tlačítko pro záznam jednotlivých segmentů. Na zadní straně nalézám bajonetový zámek pro upevnění k držáku. Pro nabíjení a přenos dat pomocí kabelu slouží micro-usb port, důmyslně skrytý pod ochrannou krytkou. Deklarovaná odolnost proti vodě je na stupni IPX7, což znamená výdrž 30 minut v hloubce do jednoho metru. Do vody jsem ho nenořil, ale omytí pod tekoucí vodou není žádný problém.
Uživatelské prostředí bylo vytvořeno s důrazem na snadné ovládání za jízdy. Umožňuje si definovat vlastní obrazovky tak, aby byly co nejpřehlednější. Mezi nimi se pak snadno listuje pouhým posunem prstu po displeji doleva nebo doprava. Během navigace přístroj pravidelně upozorňuje cyklistu na blížící se průjezdné body nebo odbočky včasným zobrazením na displeji a zvukovou signalizací. Komu by neustálé pípání vadilo, může ho v nastavení vypnout.
Jelikož se jedná o základní model z rodiny Edge, disponuje pouze příjmem signálu ze systému GPS (nepodporuje Galileo ani Glonass). V hustém lese to může vést k drobným nepřesnostem. Edge Explore má barometrický výškoměr a měří/zobrazuje podrobné výškové statistiky, včetně výškového profilu a včetně například nastoupaných výškových metrů. Po dohrání záznamu do Connectu je možné výškové údaje volitelně narovnat na výškové údaje z DMT (digitální model terénu), ale nebývá to většinou potřeba.
Jak využít schopnosti Edge Explore je na každém bikerovi. Někomu stačí aktuální určení polohy a zobrazení přehledné mapy. Jiný naplno využije navigaci po předem naplánované trase, nebo se nechá navigovat na požadované místo. Možností je opravdu mnoho. Od toho se také odvíjí výdrž baterie. Ta se pohybuje mezi osmi až dvanácti hodinami podle intenzity podsvícení displeje, zapnutých funkcí a připojených senzorů. Díky technologii Ant+ lze totiž připojit a zobrazit data například ze snímače tepu, kadence, ale i aktivního radaru Garmin Varia. Nechybí ani možnost připojit přes Bluetooth mobilní telefon a nechat si na displeji zobrazovat příchozí oznámení. Po instalaci aplikace Garmin Connect pak lze celý přístroj bezdrátově synchronizovat, nastavovat a aktualizovat. Pokud by někomu základní funkce nestačily, může si doinstalovat různá rozšíření díky službě Connect IQ. Místa na to je celých 16 GB.
Navigace je tak dobrá, jak dobré jsou mapové podklady. V přístroji jsou nahrané vektorové cyklomapy Evropy, které obsahují i polní a lesní cesty. V balení je navíc voucher ke stažení podrobné turistické mapy TOPO ČR PRO v4.
Přestože se jedná o starší model, je Edge Explore ideálním zařízením pro ty, kteří rádi objevují nové trasy a zajímavá místa. Garmin jej navíc nyní nabízí za výrazně sníženou cenu 4500 korun, takže může snadno konkurovat výkonnějším, ale výrazně dražším sourozencům.
Plusy
velký přehledný dotykový displej
hmotnost pouhých 116 g
podrobné mapové podklady
Minusy
bajonetový zámek nemá kontakty k nabíjení za jízdy