Termosky PRIMUS TrailBreak Lunch Jug 550 a ESBIT 0,5 l
text a foto Slávka Chrpová
Asi půl roku před započetím pandemické situace jsme si zakoupili dvě různé termosky na jídlo. V této době, kdy není otevřená žádná restaurace či občerstvovna, je to naprosto ideální společník na vyjížďky. Naši přátelé, kteří se s námi občas vydali na výlet a při teplotách kolem nuly pojídali studené sendviče, neskrývali malou závist. Sami si termosky později i pořídili. Těmito pomocníky teď už disponuje celá spřízněná rodina…
Termosky jsou určené jak pro uchování chladných, tak teplých pokrmů či nápojů. Budou držet teplo, pokud je naplníte opravdu celé, každý přebytečný vzduch jejich obsah bude ochlazovat. Plnit je doporučujeme jen hutnými polévkami, kašemi, rizoty, čočkou atd., tedy pokrmy, kde vám obsah zaplní celý objem. Řízky vám v nich vystydnou opravdu rychle. Pokrmy je nutno dodávat do termosky co nejteplejší, nejlépe kolem 95 °C. Ideální je předehřát termosku teplou vodou, jinak pak termoska sama ochladí jídlo až o deset stupňů.
Termoska Primus je dvouplášťová z nerezové oceli s neklouzavým vnějším povrchem. Široký uzávěr naprosto zajistí snadné naplnění. Termoska nemá misku. To je ale asi její jediné minus. Obsah 550 ml stačí pro najedení se dvou osob. Na trhu je tato termoska v modré, černé a červené variantě a velikostech 550 ml a 400 ml.
Termoska Esbit má trošku méně neklouzavý povrch než Primus. Všechny parametry jsou ale víceméně stejné – je dvoustěnná, vakuová a z nerez oceli. Uzávěr slouží zároveň jako miska na jídlo s objemem 0,34 l. Výhodou termosky je pojistný ventil. Po stisku se vyrovná tlak uvnitř termosky, čímž se vyloučí nebezpečí opaření horkou párou nebo náhodný „výbuch“ během přepravy. My jsme toto ale zatím nikdy nevyužili.
Na trhu je jen v černé barvě, ale ve třech velikostech 500, 750 ml a 1 l, takže pro rodinu bychom doporučili spíše tohoto výrobce. My vlastníme 500ml velikost a těch 50 ml, i když se to nezdá, je znát. Vždycky nám něco do břicha trochu chybělo. Tato termoska je o něco širší, ale zase nižší. Nám se lépe manipuluje s Primusem. Esbit je přeci jen už pořádný tlouštík, vnější Ø činí 10,8 cm.
My jsme obě termosky testovali ve stejných bikepakingových brašnách zabalené do cyklistického oblečení. Vstupní teplota boršče v obou nádobách byla cca 86,5 °C. Venkovní teplota byla kolem nuly. Po dvou hodinách se snížila teplota v obou termoskách stejně o deset stupňů na 73,9 °C u Esbitu a 74,5 °C u Primusu, po dalších dvou hodinách se snížila opět o deset stupňů na 66 °C u Primusu a na 62,6 °C u Esbitu. Po šesti hodinách pak měl boršč v Primusu teplotu 59 °C a Esbit 55 °C. Obecně lze tedy říct, že čím větší či vyšší nádoba, tím je její tepelná setrvačnost větší, jídlo v ní tedy vychladne později. Jak je vidět, hodnoty po dvou hodinách byly skoro tytéž, ale po čtyřech hodinách a šesti hodinách byl už rozdíl čtyř stupňů, což je právě teď v zimě už znát. Ať už ale zakoupíte tu nebo onu, budete se těšit z teplého jídla na cestách po celý rok a zavřené hospody vám mohou být ukradené.